Maa on koostiselt Päikese sarnane

Foto: Bruno Caimi/(CC BY 2.0)

Millest on maakera tehtud? Tuleb välja, et üsna sellestsamastki, millest Päike – ainult mõnesid kergemaid elemente on vähem. Austraalia teadlased on saanud uut tõendust, et meie koduplaneedi algmaterjal on sama, mis meie lähimal tähelgi.

See on tegelikult täiesti mõistetav, sest nii Päike kui ka Maa on tekkinud ühe ja sellesama ürgse gaasipilve kokkutõmbumisel ja tihenemisel.

Et aga Maa on palju väiksem kui Päike, ei ole ta paljusid kergemaid elemente nagu vesinikku, heeliumi, hapnikku ja lämmastikku suutnud nii hästi enda sees kinni hoida kui Päike. Kergemaid elemente, mis esinevad gaasiliste ainete koostises, on ajapikku rohkesti tagasi kosmosse pääsenud.

Haiyang Wang Austraalia Rahvusülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad võrguvaramus arXiv, et nende tulemuse alusel võib arvata, et kogu Linnutee kivised planeedid meenutavad tõenäoliselt samuti oma ematähe koostist, millest on eemaldatud suurem osa kergemaist elementidest.

Seda on tähtis teada, sest kui tahame välja nuputada, kas mõnel kaugel planeedil võib elu olla, on planeedi koostis üks peamisi näitajaid. Nüüd aga võime planeedi koostisest usaldusväärset aimu saada tähe koostise järgi, mida on suhteliselt kerge määrata.

Uurimus on kavas peatselt avaldada ka ajakirjas Icarus.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: