Ühe kandi galaktikad pöörlevad tihti ühes suunas

Foto: ESO/M. Kornmesser

Korea teadlased on avastanud, et galaktikate pöörlemissuund ei ole tingimata päris juhuslik, vaid on paljudel üksteisest üsna kaugelgi asuvatel galaktikatel üsna ühesugune.

Joon Hyeop Lee Daejeonis asuvast Korea Astronoomia- ja Kosmoseinstituudist valis koos kolleegidega välja 445 galaktikat ja uuris, kuidas pöörlevad nii need galaktikad ise kui ka nende tuhanded naabergalaktikad.

Selgus, et galaktikate pöörlemissuunad on tihtilugu ligikaudu ühesugused ka siis, kui mingit otsest vastastikust mõju nende vahel suure omavahelise kauguse tõttu olla ei tohiks.

Lee ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas The Astronomical Journal, et maailmaruumis võib leiduda senitundmata suuri struktuure, ainevooge, mis hõlmavad paljusid galaktikaid ja nügivad nende pöörlemist ühte suunda.

Nad tunnistavad aga samas ka ise, et ega mingeid muid tõendeid selliste struktuuride olemasolust ei ole.

Teine võimalik seletus on, et ühe piirkonna galaktikad on juba tekkimisest peale kooskõlaliselt pöörelnud, sest on tekkinud ühtedest ja samadest ülisuurtest gaasipilvedest, mille liikumine on kõigile neile pöörlemissuuna kätte andndud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: