Astronoomid hindasid Linnutee massi ja mõõtmeid

Linnutee on suhteliselt suur galaktika, kuid kui suur täpselt? Rahvusvaheline teadlasrühm väidab uue uurimuse põhjal, et meie Linnutee mass on võrdne 890 miljardi päikese massiga, läbimõõt on aga 256 000 valgusaastat.

Suurem osa Linnutee massist läheb tumeaine arvel. Ekaterina Karukes Poola Teaduste Akadeemia astronoomiakeskusest ja ta kolleegid kirjutavad võrguvaramusse ArXiv üles pandud artiklis, et seda salapärast tumedat ollust on Linnutees umbes 93 protsenti ehk umbes 830 miljardi päikese jagu.

Tumeainet on seega Linnutees suhteliselt rohkesti, sest kogu Universumi ainest arvatakse seda moodustavat väiksema protsendi – umbes 85 protsenti.

Linnutee massi ja mõõtmete hindamine on üldse keeruline ülesanne, sest me oleme ise Linnutee sees. Suur osa meie galaktikast ei ole meile endale nähtavgi, sest seda varjavad tähtedevaheline gaas ja meile lähemad tähed. Teadlaste ees seisvat ülesannet võiks võrrelda metsa suuruse määramisega, kui olla ise metsa sees. Karukes ja kolleegid andsid oma hinnangu selle põhjal, kui kiiresti galaktikakettas ja -halos asuvad tähed galaktikakeskme ümber tiirlevad.

Nende tulemus on enam-vähem samasugune kui muud senised hinnangud. See annab kindlust, et me teame oma galaktika massi ja mõõtmeid juba päris õigesti.

Uurimistöös osales ka Marie Benito Eestist keemilise ja bioloogilise füüsika instituudist.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: