Hommikusöögi söömisega siiski kaalu ei langeta

Hommikusöögist on kasu, kuid mitte ilmselt kaalu langetamiseks.
Hommikusöögist on kasu, kuid mitte ilmselt kaalu langetamiseks. Autor/allikas: Ivan Timov/Unsplash

Hommikusööki peetakse päeva kõige tähtsamaks söögikorraks. Värske metaanalüüsi põhjal pole mõtet aga loota, et see aitab inimestel kaalus alla võtta või isegi seda säilitada.

Teiste uuringute valguses pole põhjust sellest siiski eriti noores eas loobuda. Näiteks on viidanud teadustööd, et hommikul puuviljade, täisteratoitude ja köögiviljade söömine on tähtis laste loomulikule arengule. See aitab neil ka koolis õpetatavat kiiremini hoomata.

Samas on mitmed tervishoiuorganisatsioonid ja arstid populariseerinud ka ideed, et see aitab vähendada ülekaalulisuse riski või kaalus alla võtta. Juba hommikul vara söömine võiks aidata kiirendada ainevahetust ja vähendada päeva peale näljatunnet. Nõnda ei söö inimesed hilisematel söögikordadel rohkem, kui nad toitumissoovituste järgi võiksid.

Ideed toetavad ka mõned teadustööd. Samas on olnud tegu suuresti vaatluslike uuringutega. Uurimisalused võisid püsida vormis ka muudel põhjustel. Näiteks võis olla nende ka toidusedel tervislikum ja nad ise sporti teha. Juhuslikustatud kliinilistes katsetes, kus võrreldi hommikusöögi söömise või söömata jätmise mõju otseselt, pole põhjuslikku seost kehamassi indeksi vähenemise ja hommikusöögi söömise vahel leitud.

Põhjapanevamate järelduste tegemiseks otsis Flavia Cicuttini Austraalias asuvast Monashi Ülikoolist välja kõik hommikusöögi mõju lahkavad teadustööd, mis põhinesid kliinilistel katsetel. Aastatel 1992–2016 avaldati neid kokku 13. Metaanalüüsi tulemuste põhjal selgus, et hommikusööki söönud inimesed tarbisid teistest päevas 260 kilokalorit rohkem.

Kehakaalu osas polnud tulemused sedavõrd ühesed. Keskmiselt olid aga hommikusööki mitte söönud inimesed katsete lõpuks 0,44 kilogrammi kergemad, kui seda söönud kaaslased. Olulisemana ei leitud aga katsetes, et hommikusöök oleks kiirendanud uuritavate ainevahetust.

Töörühm nentis aga, et kokkuvõtlikult seni läbiviidud uuringute kvaliteet nigel. Nõnda võivad rohkemate uurimisaluste ja paremini korraldatud kliiniliste katsete põhjal tehtud järeldused muutuda. Samuti ei tohiks anda tulemused juba hommikusööki söövatele inimestele alust sellest loobuda. Küll aga tuleks otsida kaalu langetamiseks teisi võimalusi, järeldab Cicuttini kolleegidega.

Uurimus ilmus ajakirjas The BMJ.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: