Voyager 2 väljus heliosfäärist

Foto: NASA / JPL-Caltech

Voyager tähendab inglise keeles rändurit. Kaks Ameerika kosmosesondi, mille nimed on Voyager 1 ja Voyager 2, ongi tõelised ilmarändurid. Nad startisid Maalt aastal 1977 ja on nüüd mõlemad jõudnud heliosfäärist välja.

NASA teatel ületas Voyager 2 heliosfääri piiri ja jõudis tähtedevahelisse ruumi 5. novembril, saades teiseks inimese loodud esemeks, mis nii kaugele jõudnud. Esimene oli muidugi Voyager 1, mis saavutas selle staatuse 2012. aastal.

Heliosfäär lõppeb ja tähtedevaheline ruum algab heliopausiks nimetataval pinnal, kus Päikeselt tulvav osakeste voog ehk päikesetuul lõplikult vaibub, suutmata enam kaugemale tagasi tõrjuda tähtedevahelise keskkonna osakesi, mis pärinevad teistelt tähtedelt.

Juba mitu kuud enne heliopausi ületamist hakkas Voyager 2 teatama kosmilise kiirguse järsust intensiivistumisest. Sama oli juhtunud ka Voyager 1ga. Alates 5. novembrist ei ole Voyager 2 enam päikesetuulest mingit märki saanud.

Päikesesüsteemi piiriks võib pidada seda kaugust Päikesest, kus veel võiks kohata Päikese ümber tiirutavaid kehakesi. Arvatakse, et see piir on Päikesest ühe-kahe valgusaasta kaugusel. Sinna on aga vähemalt tuhat korda pikem maa, kui see, mille Voyagerid seni on läbinud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: