Ganymedes sai kaardistatud

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ganymede. Autor/allikas: USGS/NASA

Planeediteadlased on viimaks kaardistanud Päikesesüsteemi suurima kuu Ganymedese. Jupiteri kaaslase täpne kaart aitab ette valmistada kuu elukõlbulikkuse põhjalikumat uurimist.

Ganymedest märkas Jupiteri uurides esmakordselt Galileo Galilei veidi rohkem kui nelisada aastat tagasi. Kaaslane ületab oma suuruse poolest nii Pluutot kui Merkuuri, misläbi vääriks see Päikese-kesksel orbiidil tiireldes pigem planeedi nime. Ent viimasel juhul ei saaks see nautida gaasihiiu lähedust, millega kaasnevad tugevad loodejõud Ganymedese paksu jääkihiga kaetud ülisoolast ookeani jäätumast hoiavad.

Ameerika Ühendriikide geoloogiateenistuse teadlased lähtusid kaardi koostamisel sondide Voyager I ja Voyager II ning Galileo satelliidi poolt kogutud andmetest. Neist esimesed möödusid Jupiterist 1979. aastal, mil Galileo uuris gaasihiiu kuudesüsteemi kuue aasta vältel 18 aastat hiljem.

Vaatlusandmed näitavad, et kaaslase ajaloos võib hästi eristada kolme geoloogilist epohhi. Sagedale meteoriidipommitusele järgnes tektooniliselt aktiivne periood. Tänapäeval on aga kaaslase kuju aktiivselt vormiv tegevus ammu sumbunud, kuid sellegipoolest võib selle pinnalt ligikaudu miljardi aasta vanust materjali leida. Ganymedese hiidmosaiiki meenutavale välimusele rahuldava seletuse andmine on astronoomidele pikalt peavalu valmistanud.

Küsimustele võib vastust pakkuda 2030. aastal Jupiteri kuudesüsteemi uurima hakkav Euroopa Kosmoseagentuuri sond JUICE. Senikaua on võimalik aga kaardiga tutvuda USA geoloogiateenistuse kodulehel (.pdf).

Viimati muudetud 19/02/2014 17.10

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: