Voyager-1 jõudis tähevaheruumi mullu augustis

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Heliosfäär sarnaneb L. Autor/allikas: L. Orionist ümbritsevale astrosfäärile. ESA/NASA
Priit Ennet

Kes teadusuudiseid pidevamalt või ehk isegi pistelisemalt jälginud, on viimastel aastatel vahest mitugi korda sattunud teate peale, et Ameerika Ühendriikide kosmosesond Voyager-1 on just äsja Päikesesüsteemist lahkunud või kohe-kohe lahkumas.


Tundub, päris selge ei ole olnud ka kõige targematel teadlastel, kus siis ikkagi Päikesesüsteem lõppeb ja tähtedevaheline ruum hakkab ja mis hetkel Voyager sellest piirist üle on lipsanud.


Nüüd kirjutab rühm teadlasi ajakirjas Science, olles seniseid andmeid põhjalikult analüüsinud ja võttes kasutusele ka uusi, et Voyager-1 lahkus heliosfääri nimelisest kuumadest laetud osakeste mullist ja sisenes külma ja kõledasse tähevaheruumi möödunud aasta 25. augustil.


Donald Gurnett Iowa ülikoolist ja ta kolleegid võtsid analüüsis arvesse nii seda, kuidas Voyager'i ümber on muutunud elektronide arv ruumala ühikus, kui ka arhiiviandmeid selle kohta, kuidas aastal 1993 toimunud suure päikesetormi järel heliosfääri läbinud lööklaine tekitas tähtedevahelise ruumi piiril raadiolaineid. Nende kahtede andmete kokkusättimine annabki Voyager'i üle piiri mineku kuupäevaks mulluse 25. augusti või mõne päeva varem või hiljem.


Sama tulemuse on andnud ka mõned varasemad, kuid teistel alustel tehtud uuringud.


Vaata veel:

Voyager 1 has reached interstellar space (NatureNews)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: