Brexit võib teha Eesti üliõpilastel Suurbritannias õppimise keeruliseks

Foto: Andres Tennus/Tartu ülikool

Eesti üliõpilastel võib tulevikus muutuda Suubritannia ülikoolides kõrghariduse omandamine keeruliseks, kuna pärast Brexiti üleminekuperioodi suure tõenäosusega õppemaksud kahekordistuvad ja tekivad migratsiooniprobleemid. Viimastel andmetel õpib praegu Suurbritannia ülikoolides napilt üle 1000 Eesti päritolu tudengi.

Milline on Brexiti lõpplahendus, seda ei tea keegi. Nii Suurbritannia kui ka Euroopa Liit on ühel meelel, et Brexit ei tohiks kahjustada vaba liikumist hariduse eesmärgil. Siiski on suur tõenäosus, et Eesti tudengitel muutub Suurbriannia ülikoolis kõrghariduse omandamine keeruliseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu Ülikooli Johan Skytte instituudi Balti õpingute keskuse juhataja Heiko Pääbo sõnul on kaks peamist murekohta.

"Kui Suubritannia hakkab käsitlema meie tudengeid kui kolmandate riikide tudengeid, siis praeguse seisuga lähevad õppemaksud vähemalt kahekordseks. Samuti migratsiooniga seotud. Et saada elamisluba, dokumendid korda - see on selline valdkond, mis muutub tõenäoliselt keerulismaks," selgitas Pääbo.

Need, kes praegu Suurbritannia ülikoolides õpivad, saavad oma õpingud ilma muutusteta lõpuni viia.

Haridus- ja teadusministeeriumi kõrghariduse osakonna juhataja Margus Haidak ütles, et mõlema poole huvides on suuri muutusi vältida.

"Kuna geograafiliselt on Suurbtannia ikkagi väga tihedalt Euroopa Liiduga seotud ja haridus- ja teadusalane koostöö on koostöö, mida kindlasti tahetakse jätkata, siis otsitakse siin maksimaalselt võimalusi, et lihtsustada nii tudengite kui teadlaste liikumist," rääkis Haidak.

Ta lisas, et haridust puudutava liikumise tingimused lepitakse kokku üleminekuperioodi jooksul.

Brexit võib raskendada ka Erasmus+ vahetusüliõpilaste programmi.

"Huvi Suurbriannia enda üliõpilastel on tänaseni välja minna on olnud väike. Seetõttu on olnud nurinat, et miks me peame need Erasmuse üliõpilased vastu võtma, kui meie omad välja ei lähe. Kui nüüd selline lepinguline kohustus lõppeb, siis tõenäoliselt see vahetuse korras õppimine muutub keerulisemaks," arvas Sihtasutuse Archimedes kõrghariduse osakonna juht Katrin Kiisler.

Suubritannia saadik Eestis Theresa Bubbear ei arva, et midagi märkimisväärselt muutub.

"No eks see on võimalik, et Euroopa Liidu tudengitele õppemaksud muutuvad, aga minu nõu nendele tudengitele, kellega ma olen täna rääkinud, on see, et olge rahulikud, ärge muretsege - kui te olete plaaninud Suurbritanniasse õppima tulla, siis töötage edasi selles suunas ja ärge tühistage neid plaane ning kõigele leitakse lahendus," ütles Bubbear.

Brexiti leppe üle hääletab Briti parlament järgmisel teisipäeval.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: