Tsitrusviljades leiduv ühend võib pärssida vähiravi tõhusust

Autor/allikas: Andres Tennus, Tartu Ülikool

Eestis tehtud eelkliiniline uuring näitab, et aktiivse vähiravi ajal tuleb taimseid toidulisandeid tarbida ettevaatlikult, sest see võib tuua kasu asemel hoopis kahju.

Tartu ja Tallinna teadlased analüüsisid, kas kaugele arenenud eesnäärmevähi raviks kasutatavatel keemiaravimitel ja taimedes sisalduvatel bioaktiivsetel ühenditel on koostoimeid. Need uuritud bioaktiivsed ühendid olid taimsed pigmendid ehk flavonoidid.

Bioaktiivsus tähendab, et bioloogilisel ühendil on eriomane toime organismide rakkudes aset leidvatele protsessidele.

Tartu Ülikooli hematoloogia-onkoloogia kliinikus tehtud senised uuringud on näidanud, et üle poole vähipatsientidest tarvitab aktiivse kasvajavastase ravi ajal toidulisandeid. Nad teevad seda omal algatusel ja muu hulgas kasutavad nad produkte, mis sisaldavad taimedest eraldatud ühendeid.

Paraku teatakse toidulisandite ja klassikaliste vähiravimeetodite koosmõjust väga vähe. Samas on tõenduspõhist infot keeruline koguda, sest erinevalt ravimite tootjatest ei pea toidulisandite tootjad tegema laiaulatuslikke kliinilisi uuringuid nende toime tõestamiseks.

Eesmärgiga uurida taimedes leiduvate ühendite vastastikmõju keemiaraviga tegi Tartu Ülikooli, Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Ida-Tallinna Keskhaigla teadlastest koosnev töörühm uuringu, milles kasutati kaugele arenenud eesnäärmevähi rakumudelit (PPC-1). Töös analüüsiti mitmesuguste flavonoidide võimalikke koostoimeid eesnäärmevähi raviks kasutatavate keemiaravimitega, nagu dotsetakseel ja kabasitakseel. 

Uuringust selgus, et tsitrusviljades – peamiselt apelsinides ja nendest valmistatud toidulisandites – leiduv orgaaniline ühend hesperetiin pärsib kaugele arenenud eesnäärmevähi rakkudes keemiaravimite dotsetakseeli ja kabasitakseeli toimet.

"Hesperetiin vähendas nende keemiaravimite tõhusust ligikaudu kümme korda," sõnas uuringu üks autor, TÜ onkoloogia dotsent ja vanemteadur Jana Jaal. "Selline pidurdav mõju sõltus hesperetiini doosist."

Jaal täpsustas: "Keemiaravimite mõju vähenemine ilmnes hesperetiini annuste juures, mida on võimalik organismis saavutada üksnes vastavate toidulisandite tarbimisel, ning avaldus keemiaravimi ja hesperetiini samaaegsel lisamisel."

Teised selles töös uuritud taimsed ühendid keemiaravimite toimet kaugele arenenud eesnäärmevähi rakkudes ei mõjutanud.

Teadustööst ilmnes selgesti, et taimseid lisandeid tuleb aktiivse vähiravi ajal tarbida ettevaatlikult ja teadlikult. Ilma tõenduspõhisuseta võib sellisest tegevusest sündida loodetud kasu asemel kahju.

Uuringu valmimist toetasid Eesti Kliiniliste Onkoloogide Selts ja Tartu Ülikooli Kliinikum. Selle tulemused on avaldatud vähiuuringutele keskendunud teadusajakirja Anticancer Research novembrikuu numbris.

Töö autorid Katrin Sak, Helen Lust, Marju Kase, Marika Saar ja Jana Jaal pälvisid eelmisel aastal selle uuringu eest ka Tartu Ülikool Kliinikumi teadustöö preemia.

Tervise Arengu Instituudi vähiregistri andmetel diagnoositi Eestis eesnäärmevähk 2015. aastal 1102 mehel. Arvestades vähidiagnooside arvu pidevat kasvu on selles valdkonnas tehtavad kompleksuuringud üha tähtsamad. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on prognoosinud aastaks 2030 esmaste vähijuhtude arvu 68%-list kasvu võrreldes 2012. aastaga.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: