Veebiviktoriin: põnev linnageograafia küsimus USA paneelelamute kohta

Paneelelamupiirkond linnas.
Paneelelamupiirkond linnas. Autor/allikas: EGEA-Tartu

Rahvusvaheline geograafianädal toimub 2018. aastal 11.–17. novembrini. Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu korraldab selle raames juba kolmandat korda kooliõpilastele mõeldud veebiviktoriini.

Viktoriini eesmärk on tutvustada põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele geograafia erinevaid uurimissuundi ning rakendusvaldkondi. Sel nädalal esitatakse teisipäevast neljapäevani põhikooliõpilastele üks ja gümnaasiumiõpilastele kaks küsimust nii loodusgeograafiast, inimgeograafiast kui ka kartograafiast.

Küsimused ilmuvad iga päev kell 8 EGEA-Tartu veebilehel ja ERR Novaatoris.

Vastamiseks on aega samal päeval kella 19.00ni. Õiged vastused avaldatakse koos järgmise päeva küsimusega. 

Veebiviktoriini viimase päeva küsimused on inimgeograafia valdkonnast.

Inimgeograafia üheks allharuks on linnageograafia. Nutika linna kontseptsioon on tänapäeval oluline, sest ressursse peab ära kasutama võimalikult efektiivselt, seda enam, et igasugused keskkonnaprobleemid on väga levinud. Linn peaks ajaga kaasas käima ning olema elanikele mugav koht, kus elada, samas aga arvestama selliste probleemidega nagu reostus, õhusaaste, segregatsioon jne ning leidma neile lahendusi.

Juba praegu elab linnades üle poole meie planeedi elanikkonnast, seega on linnaplaneerijatel oluline roll meie keskkonna kujundamisel. 2016. aastal algas projekt nimega SmartEnCity, kuhu ühe linnana on kaasatud Tartu. Projekti eesmärk on muuta linnaruum targaks ja säästvaks ning selle raames paigaldatakse päikesepaneele, renoveeritakse elamuid, kasutatakse nutikodu lahendusi ja vähendatakse energiatarbimist. Linnade planeerimine toob selgelt kaasa palju väljakutseid, samas ka selle ajalugu on olnud väga kirju. Tänane küsimus ongi inspireeritud ühest kuulsast maailma näitest.   

Küsimus nii põhikoolile kui ka gümnaasiumile:

1) USA-s toimus 1970ndatel kuulus kortermajade lammutamine. Kortermajad asusid rajoonis, mis meenutab meie nõukogudeagseid rajoone, üheks näiteks võib tuua Lasnamäe. Mis nime all tunti seda USA elamukompleksi? See nimi koosneb kahest perekonnanimest.

Lisaküsimus gümnaasiumile:

2) Mis oli selle lammutusprotsessi peamiseks põhjuseks?  

Eelmiste päevade küsimused ja vastused leiab EGEA-Tartu lehelt.  

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: