Abivalmiduse märke ilmneb juba imikueas

Foto: rtdphotography/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Mõned inimesed on abivalmis, teised vähem, ja seda erinevust esineb juba maimikueas. Nüüd selgub, et juba lausa imikueas imneb esimesi märke, mis osutavad, et imikust kasvab abivalmis maimik.

Tobias Grossmann Ameerika Ühendriikide Virginia Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid 7-kuuste imikutega. Nad näitasid ema või isa süles istuvatele lastele fotosid, kus oli kujutatud hirmu, viha või rõõmu väljendavaid nägusid. Samal ajal mõõtsid teadlased täpselt lapsukese silmade liikumist ja ajuaktiivsust, et teaduslikult määrata, kuidas ta pildil kujutatud emotsionaalsele näoilmele reageerib.

Järgmised katsed tehti seitse kuud hiljem, kui lastest olid saanud 14-kuused maimikud. Siis selgitati juba otseselt välja nende abivalmiduse aste. Ühes neist katseist näiteks joonistas katsekorraldaja pilti ja pillas ühel hetkel justkui kogemata pliiatsi maha.

Nagu ehk arvata võitegi, püüdis mõni katsemaimik teda seepeale aidata, mõni aga mitte. Ja selgus seaduspära: need lapsed, kes olid seitse kuud varem jälginud just hirmu väljendavat nägu esialgu väga tähelepanelikult, siis aga pigem pilgu ära pööranud, osutusid maimikuna tõenäoliselt abivalmimaks, kui need, kes olid hirmunud näoilme vastu vaevu mingit huvi ilmutanud.

Viha ja rõõmu väljendanud piltidele reageerimise viis aga ei suhestunud edaspidise abivalmiduse avaldumise või mitteavaldumisega mingilgi moel. See on teadlaste sõnul väga tähenduslik, sest näitab, et asi pole mitte niivõrd emotsioonidele reageerimises üleüldse, vaid reageerimises just nimelt hädaolukorras olemist väljendavale ilmele, mis viitab, et inimene võib vajada abi.

Uuringutulemused on kirjas ajakirjas PLOS Biology.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: