Tita naerab nagu ahv

Foto: rtdphotography/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Väike tita naerab teistmoodi kui täiskasvanu. Kui täiskasvanu naerab, siis toob ta naerukõhinat kuuldavale peaaegu ainult väljahingamisel, tita aga naerab nii sisse- kui ka väljahingamisel, ja selle poolest sarnaneb ta hoopis teiste primaatidega.

Amsterdami Ülikooli psühholoog Disa Sauter ja ta kolleegid palusid tudengitel analüüsida kolme kuu kuni pooleteise aasta vanuste laste naerusalvestusi ja määrata, kui suur osa naeruhelidest kõlab sisse-, kui suur osa aga väljahingamise ajal.

Tuligi välja, et nooremad lapsed naersid tavaliselt mõlemat sorti hingamisel, mida rohkem aga lapsele vanust juurde tuli, seda vähem kõlas ta naer sissehingamisel. Tasakaal nihkub seejuures aegamööda, mitte väga järsult. Ei ole selge, miks täiskasvanud inimesed teistest primaatidest erinevalt ainult väljahingamisel naeravad.

Üks võimalik seletus on see, et kõneoskuse edenedes kasvab inimesel ka üleüldse võime oma hääleaparaati kontrollida. Sauter ja kolleegid soovivad edaspidi välja selgitada, kas asi võib olla ka naermise ajendis, sest on teada, et eri vanuses inimesed puhkevad naerma erisuguste asjade peale.

Väikesed lapsed ja mitteinimesest primaadid toovad naeruhäälitsusi esile ainult mängulise kehalise tegevuse, näiteks kõdistamise peale, vanemad inimesed lisaks sellele aga ka sotsiaalse suhtluse kontekstis.

Oma uuringust ja selle tulemustest kõneles Sauter läinud nädalal Kanadas Victorias toimunud teaduskonverentsil.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: