Altruism seostub järglaste üheskoos kasvatamisega

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Marmosetid. Autor/allikas: Dario Sanches/Wikimedia Commons

Inimesed on erinevalt enamikest teistest primaatidest reeglina altruistlikud ja aitavad vastuteene ootuseta isegi võõraid liigikaaslasi. Rohkem kui tosinat primaadiliiki uurinud antropoloogid leiavad, et käitumisviis käib käsikäes üheskoos järeltulijate kasvatamisega, mis võib viidata põhjuslikule seosele.

 

Paarikümne aasta eest Sarah Hrdy püstitatud hüpoteesi kohaselt aitas inimestel planeedi dominantseks liigiks tõusta lisaks inimahvide harukordsele nutikusele ja suurele ajule ka komme järglaste kasvatamisel koostööd teha. Imikute eest hoolitsesid lisaks vanematele endile ka nende lähisugulased ja mõnikord isegi nendega mitte suguluses olevad liigikaaslased. Sotsiaalne käitumine sillutas teed suuremale ajule, keele arengule ja märkimisväärsele koostööle.

Hüpoteesile andsid tuge hiljem marmosettidega tehtud katsed, kes kasvatavad samuti järeltulijaid üheskoos. Laiaplaanilisemat kontrollimist takistas aga mitmetele erinevatele primaadiliikidele sobivate eksperimentide nappus ja tulemuste tõlgendamisega seotud probleemid

Carel van Schaik ja Judith Bukart Zürichi ülikoolist üritasid ajakirjas Nature Communications ilmunud töös mitmetimõistetavusi vähendada ühe ja sama lihtsa katse kasutamisega. Eksperimentide seerias oli nii inimlastel kui leemuritel, tamariinidel, šimpansitel, makaakidel, kaputsiinahvidel ning kokku 15 primaadiliigil võimalus linki liigutades lükata maiuspalaga lauakest kõrvalolevas ruumis ootava liigikaaslase poole, ilma, et ta ise teguviisi eest midagi saanud oleks. Taolist käitumist võib pidada altruistlikuks.

Tulemuste analüüs näitas, et teguviisi sagedus sõltus seostus suuresti sellega, kas järglaste üheskoos kasvatamine oli liikidele omane või mitte, pakkudes Hrdy hüpoteesile uut tuge. Samas ei välista tulemused, et altruismi arengule aitas kaasa ka midagi muud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Nature Communications

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: