Graafikud: eestlane loeb päevas keskmiselt rohkem kui ükski teine eurooplane

Raamatud
Raamatud Autor/allikas: Juhan Hepner/ERR

Eurostati andmete kohaselt kulutati 2016. aastal Euroopa Liidu riikides üle 90 miljardi euro raamatutele, ajalehtedele ja ajakirjadele. See on umbes 200 eurot EL-i kodaniku kohta ning moodustab 0,6 protsenti euroliidu SKTst. Tekib küsimus, kes selle kõik ära jõuab lugeda, aga vastus on lihtne: eestlased.

Eestlased loevad päevas raamatuid keskmiselt 13 minutit. Suured raamatulugejad on ka poolakad, soomlased ja norralased.

Andmeid koguti ajaperioodil 2008–2015 15 EL-i riigis ning valimisse kuulusid 20–74-aastased elanikud.

Alates 1995. aastast ehk umbes sellest ajast kui ajalehtede juurde tekkisid veebiväljaanded, on inimesed perioodikale ja raamatutele kulutanud järjest vähem. Kui 1995. aastal moodustasid need leibkonna eelarvest keskmiselt 1,8 protsenti, siis 2016. aastal 1,1 protsenti.

Kõige rohkem annavad raamatute ja perioodika eest raha välja Slovakkia majapidamised – tervelt 2,1 protsenti leibkonna eelarvest. Eesti jääb siin Euroopa Liidu keskmisele alla.  

Heas mõttes suurimad raamatukoid Euroopa Liidus, nimetab Eurostat, elavad siiski Soomes ja Poolas, Eesti on kolmandal kohal. Kuidas siis nii, et eestlased loevad keskmiselt päevas raamatuid kõige enam, aga soomlased ja poolakad on meist suuremad raamatukoid?

Põhjus on lihtne: osa inimestest loeb raamatuid väga palju, teised aga väga vähe. Statistika näitab nende inimeste keskmist. Selleks, et saada aru, kui suur tähtsus on raamatute ja perioodika lugemisel inimeste elus vastavas riigis, tuleb vaadata seda, kuidas inimesed oma aega veedavad.

Selleks küsiti inimestelt nende peamiste tegevuste kohta ehk mida nad peavad igas päevas olulisemateks tegevusteks ja kui palju nad nendele aega pühendavad. Soomes märkis lugemise üheks oma päeva olulisemaks tegevuseks 16,8 protsenti ja Poolas 16,4 protsenti inimestest. Eestis peab lugemist päevas oluliseks tegevuseks 15 protsenti elanikest.

Oluline on vaadata sedagi, kui palju aega veedavad päevas ainuüksi lugemisele need inimesed, kes eelmainitud 15 protsendi ehk lugemisega igapäevaselt tegelevate inimeste hulka kuuluvad.

Kirjutage kommentaaridesse, millised raamatud teie suvel läbi loete? 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: