Teadusavastus viib lähemale gonorröa ravimi ja vaktsiini väljatöötamisele
Sugulisel teel levivat bakterit, mis tekitab gonorröad, on võimalik pärssida näiteks vaktsiiniga, sest USA teadlased leidsid mehhanismi, mis taistab bakteril inimese limaskestasid nakatamast.
Suguhaigust gonorröad, mida rahvasuus ka tripperina tuntakse, tekitab bakter Neisseria gonorrhoeae ehk gonokokk. See kahjustab nii meeste kui naiste suguelundite limaskesta ning maailmas on igal aastal 78 miljonit nakatumisjuhtumit.
Nüüd on aga USA Oregoni ülikooli teadlased tuvastanud valgu, mis tugevdab selle bakteri virulentsust ehk tõvestusvõimet. See avastus tähendab, et gonorröad on antibiootikumidega võimalik täpsemalt ravida, kuid teadlased loodavad, et see teadmine võimaldab välja töötada ka vaktsiini. Ainuüksi võimalus, et gonorröad saaks ravida uut tüüpi antibiootikumidega, on suur samm edasi, sest praegu ei allu gonokokki bakter antibiootikumravile.
Kehal on enda kaitsmiseks vaja lüsosoome, teatud tüüpi rakuorganelle, mis sisaldavad ensüüme. Viimased, omakorda, lahustavad valke ja rakustruktuure, kaitstes näiteks nõnda ka keha erinevate bakterite eest.
Bakterid on aga nutikad ning kaitseks lüsosoomide eest on arendanud endal välja ensüümide eest kaitsva välismembraani. Lüsosoomidega võitlemiseks kasutavad nad teatud tüüpi valke, lipoproteiine. Just neid lipoproteiine ehk biomolekule kasutab gnokki bakter võitlemaks keha kaasasündinud immuunsusega.
Enne Aleksandra Sikora juhitud töörühma uuringut oli gonokokki bakteris tuvastatud vaid üks lüsosoomidega võitlev valk.
Nüüd, kus on see mehhanism täpsemalt kaardistatud, on võimalik hakata välja töötama uusi antibiootikumikandidaate või isegi vaktsiini. Nende tööpõhimõte võiks olla umbes selline, et pärsitakse lüsosoomi pärssivat valku ning selle kaudu takistatakse nakatumist.
Aleksandra Sikora töörühm pani sellele uuele avastatud valgule nimeks SliC (surface-exposed lysozyme inhibitor of c-type lysozyme).
Fakte gonorröa kohta:
Gonorröa raviks kasutatakse antibiootikume. Kuna viimasel ajal gonokokid tihti ei allu tavalistele antibiootikumidele, peab gonorröad kindlasti ravima vastava väljaõppe saanud suguhaiguste arsti juures, kes on kursis kiiresti muutuvate raviskeemidega.
Gonorröa tagajärjel võib meestel tekkida fimoos ehk eesnaha kitsenemine, krooniline eesnäärme põletik, viljatus, naistel vaagnaelundite põletik, ohud rasedusele ja sünnitusele.
Kuigi haigus on antibiootikumidega ravitav, ei teki pärast ravi immuunsus, seega on alati võimalik uuesti nakatuda.
Oregoni ülikooli teadlaste uuring ilmus teadusajakirjas PLOS Pathogens.
Toimetaja: Marju Himma