Teadlane: muutusi ettevõttes saab teha ka nii, et säilib töötajate usaldus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vaimne tervis teeb läänemaailma inimesi õnnetumaks kui näiteks kesine palk või füüsiline tervis.
Vaimne tervis teeb läänemaailma inimesi õnnetumaks kui näiteks kesine palk või füüsiline tervis. Autor/allikas: Designed by creativeart / Freepik

Kui muudatuste tegemiseks valitakse ettevõttes või organisatsioonis autoritaarne tee, siis eesmärk küll saavutatakse, kuid usaldus kaob, leiab Kanada organisatsiooniteadlane Ann Langley.

Tallinnas toimuv rahvusvaheline teaduskonverents EGOS on seekord kokku toonud teadlased, kes uurivad organisatsioonide arengut muutuste ja üllatuste keskkonnas.

Montreali ärikoolis loenguid pidava Kanada organisatsiooniteadlase Ann Langley sõnul on uue tehnoloogia pealetung ning sotsiaalmeedia levik toonud ka organisatsiooniuuringutesse uusi teemasid, mis seotud näiteks keskonnahoiu, kodanikuühiskonna ja soolise võrdõiguslikkusega.

Langley uurimissuund keskendub mitme osanikuga ettevõtetele, kus osanike eesmärgid on erinevad ja tegevjuhil tuleb arvestada erinevate huvidega. Kuidas killustunud organisatsioonis teha otsuseid nii, et kõigi vaateid austatakse ning milline on sellises olukorras juhtimisstrateegia. Langley sõnul on üks võimalus kollektiivne juhtimine.

"Ühe juhi asemel võib olla mitu, koostööd tegevat juhti. Teine võimalus on keskenduda ühistele väärtustele. Huvid võivad olla erinevad, kuid mingil hetkel saavad ühendavaks ühised väärtused."

Langley võtab oma uurimissuuna kokku sõnadega: kuidas hakkama saada olukordades,  kus näib võimatu hakkama saada.

Langley teine uurimisteema on muutused teatud ajaperioodi jooksul, mis jääb ühest olukorrast teise liikumise vahele. Kui organisatsioonis on olemas ettekujutus sellest, mida teha, siis sageli on puudu  arusaamast, kuidas ja mida see kaasa toob, ehk muutused ajas. Näitena toob Langley ettevõtete ühinemised, kus tähelepanuta jäävad valulised sammud enne loodetava sünergia saavutamist.

"Suured muutused on alati valulised, kuid neid on võimalik hallata." Langley sõnul pole autoritaarne juhtimisstiil ja muutuste jõuline läbisurumine lääne ühiskonnas ja poliitikas kusagile kadunud. Ta toob näiteks USA presidendi Donald trumpi sammud.

Langley hinnangul on radikaalsete muutuste elluviimisel põhimõtteliselt kaks võimalust.

"Muudatused võib jõuga läbi suruda ja selle tulemus on valulik reaktsioon, kannatused. Teine võimalus on muutused inimestega läbi rääkida, mis on küll aeganõudvam, kuid saavutab samuti eesmärgi. Tõsi, see ei too kaasa suuremaid ja rohkem muutusi, kuid protsessi käigus ei ole kaotatud osalejate usaldust."

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: