Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Noorteadlased: valitsus ja riigikogu käituvad Eestiga vastutustundetult

Valitsus ja riigikogu ei pea kinni lubadusest tõsta teaduse rahastamine 1 protsendini SKT-st.
Valitsus ja riigikogu ei pea kinni lubadusest tõsta teaduse rahastamine 1 protsendini SKT-st. Autor/allikas: Quinn Dombrowski/Flicr/Creative Commons

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) saatis teisipäeval valitsusele ja riigikogule ametliku pöördumise, milles kutsub mõlemaid institutsioone üles teadlastele ning ühiskonnale antud lubaduse murdmine lõpetada ning eraldada juba järgmise aasta riigi- ja kohalikust eelarvest 1% SKP-st teadus- ja arendustegevusele.

Noorteadlased ootavad, et valitsus ja riigikogu peaksid kinni teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonistrateegias  2014-2020 “Teadmistepõhine Eesti” antud lubadusest, et teadus- ja arendustegevuse rahastamine riigi- ja kohalikust eelarvest tõstetakse 2015. aastaks 1%-le SKP-st ja edaspidi hoitakse seda vähemalt sel tasemel.

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmed nendivad pöördumises, et tõik, et juba 2013. aasta 31. oktoobril valitsuses ning 22. jaanuaril 2014 riigikogus heaks kiidetud dokumendiga antud lubadusest ei suutnud kinni pidada nii otsuse vastu võtnud riigikogu koosseis kui ka praegune riigkogu koosseis, pole mitte lihtsalt jätkusuutmatu, vaid Eesti teadlaskonda ning kogu haritlaskonda hävitav barbaarne käitumine.

ENTA liikmete hinnangul on ilmne, et Eestis ei ole liiga palju teadlasi, kui me tahame, et meie riik oleks teadmistepõhine ning innovatiivne. Eestis on 100 000 elaniku kohta teadlasi vähem kui meile eeskujuks võetavates Põhjamaades.

Arvata enesekindlalt, et praegustes alarahastuse tingimustes ja läbipõlemise piiril töötavad teadlased ei lahku Eesti ülikoolidest, on ENTA liikmete silmis ülbe, lühinägelik ning Eesti riigi tuleviku suhtes vastutustundetu.

ENTA liikmed rõhutavad oma pöördumises, et Eesti teadlaste tehtav teadus on maailmatasemel ning seda peaks ka vastavalt väärtustama.

Teaduse ja teadmiste väärtustamine peab aga algama juba teadlaskarjääri alguses, mistõttu tuletavad ENTA liikmed veelkord valitsusele ning riigikogule meelde, et jätkuvalt ootab parendamist ka doktorantide olukord.

ENTA ettepanek on võrdsustada ja siduda doktorantide stipendium Eesti keskmise palgaga.

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia on Eesti Teaduste Akadeemia initsiatiivil 2017. aasta mais loodud iseseisev noorteadlastega seotud teemadele keskendunud MTÜ. ENTA asutajaliikmed on väljapaistvad ja aktiivsed doktorikraadiga kuni 37 aastased teadlased, kes esitati liikmeks Eesti Teaduste Akadeemia kutsel Eesti teadusasutuste poolt. 

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia eesmärk on olla Eesti noorte teadlaste häälekandja ühiskonnas ning esindada Eesti noorte teadlaste huve, panustades teaduse ja ühiskonna arengusse ning selgitada ja suurendada teaduse rolli ühiskonnas.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: