Vaba tahte puudumist ei ole lõplikult tõestatud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: vallejo/Creative Commons

Kas inimesel on vaba tahe või ei ole tal seda mitte? Mõnede teadlaste arvates on juba aastaid olnud selge, et vaba tahe on illusioon, kuid nüüd väidab rühm teadlasi, et uuringud, mille põhjal vaba tahte puudumist on justkui tõestatud peetuks, on metodoloogiliselt ebajärjekindlad ning vastuoluliste tulemustega.

1980. aastatel tegi Benjamin Libet Ameerika Ühendriikides katseid, mille põhjal väitis, et inimese ajuaktiivsus hakkab tema eelolevast tegutsemist märku andma selgelt enne seda, kui inimene teadlikult seda tegevust teha otsustab. Hiljem on teised teadlased teinud samalaadsetest uuringutest samasuguseid järeldusi.

Veljko Dubljevic Ameerika Ühendriikidest Põhja-Carolina osariigiülikoolist ja ta kolleegid on neid uuringuid nüüd analüüsinud ja väidavad ajakirjas American Journal of Bioethics – Neuroscience, et kõik need järeldused vaba tahte puudumise kohta ei ole tegelikult kindlad.

Dubljevic ja ta mõttekaaslaste sõnul ei saa neist katseist küll järeldada seda, et vaba tahe on olemas, aga seni levinud järeldusi ei saa ka kuidagi lõplikuks tõeks pidada. Pigem on järeldus, mida teadlane sedasorti katsest teeb, seotud juba tema eelnevalt kinnistunud metafüüsilise seisukohaga vaba tahte küsimuses.

Probleemi näevad autorid ka selles, et noortele neuroteadlastele räägitakse, kuidas on uuringute põhjal vaba tahte puudumine teaduslik fakt, kuid tegelikult ei ole sellekohast tõendust piisavalt.

Võib juhtuda, leiavad Dubljevic ja kaaslased, et neuroteadus ei suudagi sellist metafüüsika probleemi kunagi lahendada. Seejuures on aga tehtud uuringuid, mis näitavad, et inimesed, kes ei usu vaba tahet, kipuvad ka omaenda tegevuse suhtes vähem vastutust tundma.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: