Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Neutrontähe maksimaalne mass sai tänu gravilainetele selgeks

Teadlased on teada saanud, kui suur võiks põhimõtteliselt olla neutrontäht. Selles olid neile abiks hiljuti vaadeldud gravitatsioonilained, mis pärinesid kahe neutrontähe põrkest.

Neutrontähed on ühed kõige tihedamad taevakehad, mida maailmaruumis leida võib. Kui meil õnnestuks kogu Himaalaja mäestik suruda ühte õllekannu kokku, siis saaksime sama tiheda aine kui see, millest koosnevad neutrontähed.

Tavaliselt on neutrontähe läbimõõt paarkümmend kilomeetrit ja mass umbes poolteist Päikese massi. On teada ka mõned neutrontähed, mille mass on natuke rohkem kui kaks Päikese massi.

Kuid neutrontäht ei saa olla kuitahes suur, sest mingist suurusest alates peab ta omaenda raskusjõu toimel kukkuma mustaks auguks kokku. Teoreetikud väidavad, et maksimaalse suurusega neutrontäht võib mustaks auguks muutuda ka üheainsa neutroni juurde lisamisel.

Teadlased on 40 aastat arutlenud, kui suur see maksimumsuurus võiks olla. Nüüd on Frankfurtis asuva Goethe ülikooli teoreetilise astrofüüsika professor Luciano Rezzolla koos oma juhendatavate kraadiõppuritega küsimusele enneolematult täpselt vastanud: mõneprotsendise täpsusega on mittepöörleva neutrontähe maksimaalne võimalik mass 2,16 Päikese massi.

Rezzolla ja ta kaaslased lähtusid arusaamast, et peaaegu kõik neutrontähed on ülimalt ühesugused, erinedes peamiselt just massi ja läbimõõdu poolest, mistõttu saab nende omadusi väljendada dimensioonideta suuruste abil.

Nad võtsid aga lisaks arvesse ka vaatlusandmeid kahe neutrontähe kokkupõrke kohta, mis saadi möödunud aastal meieni jõudnud gravitatsioonilaineid ja elektromagnetkiirgust uurides. Need andmed võimaldasid teoreetilisi arvutusi oluliselt lihtsustada.

Rezzolla ja kaasautorid kirjutavad sest kõigest ajakirjas Astrophysical Journal. Vaid mõni päev hiljem teatasid samasugusest tulemusest ka Ameerika Ühendriikide ja Jaapani teadlasrühmad, kes olid selleni jõudnud iseseisvalt ja teistsugust lähenemist mööda.

Meie aga jätame meelde, et neutrontähe maksimaalne mass on 2,16 Päikese massi. Mine tea, võib-olla kunagi keegi küsib.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: