Asteekide impeeriumi kokkuvarisemisele andis hoogu salmonellaepideemia ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Asteekide pealinna Tenochtitlani lähistelt päevavalgele tulnud koljud.
Asteekide pealinna Tenochtitlani lähistelt päevavalgele tulnud koljud. Autor/allikas: REUTERS/Henry Romero/Scanpix

16. sajandi keskpaigas tänapäeva Mehhiko aladel 80 protsenti elanikest tapnud haiguspuhangute taga võis olla salmonellabakter. Nii järeldavad paarikümne epideemia ajal maetud inimese luudest eraldatud haigustekitajate DNA-d uurinud teadlased.

Aastal 1519. elas piirkonnas ligikaudu 25 miljonit inimest. Sajand pärast hispaanlaste vallutuste algust oli langenud see hinnanguliselt ühe miljonini. 1545. ja 1576. aastal puhkenud epideemiad nõudsid 7–18 miljonit elu, muutes need pea kõige ulatuslikumateks inimkonda raputanud haiguspuhanguteks, kohalikus keeles cocoliztli'deks.

"Ürikutes jäädvustatud sümptomite põhjal on teadlased välja pakkunud mitmeid erinevaid haigusi, alates katkust lõpetades kõhutüüfuse ja leetritega. Paraku ei jää suurema osa haiguslike seisundite mõjul säilmetele mingit märki," nentis Kerstin Box, uurimuse üks autoritest ERR Novaatorile. Nii puudus ühe hüpoteesi teisele eelistamiseks selge alus.

1576. aasta epideemiat tunnistanud frantsiski munga sõnade järgi oli kindel vaid see, et "linnakestes ja suuremates linnades kaevati suuri kraave ning hommikust kuni päikese loojumiseni ei teinud preestrid midagi muud, kui kandsid surnukehi ja viskasid neid auku".

Nüüdisaegne tehnika võimaldab hakata taolistele küsimustele üha sagedamini vastama. Ajakirjas Nature Ecology & Evolution ilmunud töö südameks on uus metagenoomika analüüsitööriist MALT. "See võimaldab meil läheneda probleemile agnostiliselt. Me ei eelista ühtegi haigustekitajat teisele, vaid järjestame kogu proovis leiduva DNA. MALT jagab seejärel isegi suurema osa lühikestest järjestustest kindlatesse taksonoomilistesse lahtritesse," selgitas paleopatoloog. Lihtsalt öeldes saab seeläbi teada, millised bakteriliigid või viirused toona elanud inimesi vaevasid.

Kokku järjestas Box koos kolleegidega 29 inimese hambast eraldatud DNA. Uurimialustest 24 maeti aastatel 1545–1550 möllanud cocoliztli ajal. Keskkonnas elavad bakteriliigid kõrvale heites sai suure osa pärilikkusainest omistada salmonellabakterile. Genoomi täiendaval uurimisel leiti, et tegu on Salmonella enterica tüvega Paratyphi C. Tänapäeval kimbutab see peamiselt arengumaid. Haigus põhjustab kõhutüüfust, millega kaasneb kõrge palavik. Ravimata jätmisel tapab see nakatunutest 10–15 protsenti.

Vähemalt oma surmavuse poolest sobiks salmonella seega epideemiate taga olnud haigustekitajaks suurepäraselt. Paraku jääb ebaselgeks, mis võimaldas levida ohtlikul tüvel neil aastatel sama jõudsalt kui mõni ülinakkav viirus.

Täpselt samamoodi jääb segaseks, kas bakter elas mandril juba enne eurooplaste saabumist või tõid selle endaga kaasa hispaanlased. Paaril protsendil inimestest ei tekita bakteriaalne nakkus mitte mingisuguseid väliseid sümptomeid.

"Häda on selles, et meil pole praeguseks kogutud piisavalt palju võrdlusmaterjali maailma teistest piirkondadest samal ajaperioodil. Samas viitasid sündmust kirjeldanud eurooplased ise, et ei tea, mis haigusega tegu on," sõnas Box. Teisisõnu ei pruukinud hispaanlased vähemalt selle nuhtlusega asteeke nakatada.

Samas levis salmonella vastav tüvi ka Euroopas. Möödunud aastal leidis teine töörühm eesotsas Mark Achtmaniga Salmonella Paratyphi C'd Norras päevavalgele tulnud naise säilmetest. Nende vanus ületab Mehhiko epideemia tõttu surnute skelette ligikaudu 300 aasta võrra.

Varasemates töödes on järeldatud, et Asteekide impeeriumi allakäiku kiirendas veel lisaks piirkonda tabanud pikk põud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: