Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tahmapilvede Eestisse jõudmine pole välistatud edaspidigi

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Teisipäeval Eestisse jõudnud Portugali metsapõlengute tahm ja Sahara tolm kajastusid ka keskkonnauuringute keskuse seirejaamade andmetes.

"Näiteks Vilsandi seirejaamas mõõdetud eriti peente osakeste tasemed olid võrreldavad äärelinna õhu tavapäraste tasemetega, umbes 15-20 mikrogrammi kuupmeetri kohta. Tavapäraselt on see 5-6 mikrogrammi ehk näitajad oli kuni kolm korda olid kõrgemad," rääkis keskkonnauuringute keskuse õhukvaliteedi juhtimise osakonna juhtaja Erik Teinemaa.

Samas ei olnud tasemed nii kõrged, et oleks käivitunud keskuse teavitussüsteem, mis saadab andmed automaatselt terviseametile ja kohalikele omavalitsustele, et nood saaksid inimesi ebakvaliteetse õhu eest hoiatada. Peente osakeste hulka aitas tõenäoliselt vähendada ka vihm.

"Vihm peseb need alumised atmosfäärikihid päris hästi puhtaks. Võimalik, et kui oleks olnud kuiv ilm, siis oleks tasemed olnud kõrgemad," märkis Teinemaa.

Perearst Konstantin Ivanov ütles, et kahtlemata mõjutab õhukvaliteet inimeste tervist, kuid mingi suurt muutust halvemuse poole tema oma patsientide seas ei märganud.

"Kui selline konsentratsioon on väga suur, siis loomulikult astmahaiged võivad seda tunda, igasugused ärritused limaskestadel, eelkõige silmades. Võib olla ka nahaärritusi, aga see sõltub muidugi sellest, milline aine, kemikaal õhus on," ütles perearst.

Portugalis jätkuvad metsatulekahjud, seega pole sealt pärineva tahma Eestisse jõudmine välistatud edaspidigi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: