Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Professor: pimedale ilmale tasub põhjendust otsida kõrgematest õhukihtidest

Kaardilt on näha, et õhuvoolud kannavad tolmu ja liiva Portugalist otse üle Eesti.
Kaardilt on näha, et õhuvoolud kannavad tolmu ja liiva Portugalist otse üle Eesti. Autor/allikas: ERR

Täna hommikul valgeks ei läinudki. Ehkki alguses tundus, et tegu on varakult alanud lõputu sügispimedusega, siis päeva jooksul selgus, et tegelikult põhjustas Eesti kohal pimeduse hoopis Portugali põlengute suits ja Sahara tolm.

„Minu meelest võiks otsida põhjusi ka ülemistest õhukihtidest,“ sedastas Tallinna tehnikaülikooli professor Sirje Keevallik.

Nimelt on umbes 10 kilomeetri kõrgusel vonklev jugavool praegu suunatud edelast kirdesse. See võtab hoo sisse Atlandi ookeanilt Portugali lähistelt ja kihutab täpselt üle Eesti.

Seda, kuidas see interaktiivsel kaardil välja näeb, saab vaadata klõpsates alloleval fotol:

 

„Seega pole ime, kui ta haarab endaga kaasa Portugali ja Hispaania metsatulekahjudest pärit suitsu ja kannab selle meie kohale,“ selgitas Keevallik.

Suurte põlengute puhul kerkivad tahmaosakesed tavapilvedest kõrgemale ja võivad niimoodi tugevate ülemiste tuulte mõjul levida kaugele, sest vihm ei pese saastet õhust välja.

Sama teed pidi võib meile jõuda ka Sahara tolm, mis tavaolukorras passaattuulte mõjul läände liigub ja ookeani kohale pideva hämu tekitab.

 Õhtupoole pilved kaugenevad ja siis ka enam nii pime pole. Homme hommikul alates põhja-servast õhuvool loodesse ja toob märksa puhtamat ja jahedamat õhku.

"Tänane masendavalt hall olukord on ajutine, alates homsest on kõik märksa heledam ja pilvepiir tunduvalt kõrgem," andis ilmateenistuse sünoptik Taimi Paljak lootust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: