Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jäämees Ötzil on Austrias sugulasi

Jäämees Ötzil on Austrias sugulasi
Jäämees Ötzil on Austrias sugulasi Autor/allikas: Lõuna-Tirooli AM
Viis aastat tagasi arvasid teadlased, et Ötzil sugulasi tänapäeval ei ole. Nüüd on leitud vähemalt 19 sugulast.

1991. aastal Alpidest Ötztali orust leitud muumia on inimkonna ajaloos kõige põhjalikumalt läbi uuritud surnukeha. Teame, et Ötzi nime all tuntud kütil olid pruunid silmad ja ta põdes puukborrelioosi.

Jäämehe suguseltsi leidmine on siiani kulgenud üsna vaevaliselt. Viis aastat tagasi arvasid geneetikud mitokondriaalse DNA põhjal, et Ötzi kuulus väga haruldasse geneetilisse liini ja tema sugulasi tänapäeval enam ei leidu

2012. aastal avaldati lõpuks Ötzi genoom. Selles uurimisprojektis osalesid ka eestlased. Y-kromosoomi geenivariantide põhjal sai selgeks, et jäämehe sugulasi võiks elada Korsikal ja Sardiinial.

Nüüd on austerlased hakanud jäämehe sugulasi otsima Ötzi kodukandist. Austria Innsbrucki meditsiiniülikooli kohtumeedikud uurisid Tirooli liidumaa 3700 veredoonori geene. Uurijad keskendusid isaliini pidi leviva Y-kromosoomi mutatsioonidele. Nende mutatsioonide levikumustri põhjal on võimalik kaardistada muistsete inimeste rändeid ja uurida, millised inimpopulatsioonid on omavahel suguluses.

Kõigi uuritud meeste puhul oli teada, millisest Austria osast nad pärinesid. Tuli välja, et 19 tiroollasel olid Y-kromosoomis samasugune mutatsioonimuster nagu Ötzil.

Seega olid nendel ja 5300 aasta vanusel muumial ühiseid esiisasid, kinnitas uurimuse autor Walther Parson. Ötzi ja kohalike meeste noorim ühine eellane elas umbes 11 000 aastat tagasi.

Ötzi Y-kromosoomi geenivariant on Euroopas väga haruldane. See on levinud pigem Lähis-Idas ja vähemal määral ka Vahemere maades.

Parsoni sõnul leidub geenivarianti Põhja-Tiroolis, kuid lääne poole liikudes kaob see jälle ära. See viitab, et 10 000 kuni 20 000 aastat tagasi polnud lõuna poolt tulevatel inimestel sinnakanti ligipääsu. 

Samuti kinnitas uuring, et tiroollaste hulgas on pikka aega valitsenud käitumismuster, kus naised asuvad vanematekodust elama mehe juurde. Mehed jäid tõenäolisemalt oma sünnikoju elama ja seetõttu on erinevad Y-kromosoomi geenivariandid vähem segunenud.

Ötzi sugulastele pole geneetikutel esialgu plaanis uudist teatada. Jäämehe vereliini tahetakse otsida hoopis naaberriikidest. Parsoni sõnul võib sama geenimuutus esineda ka Ötztali lähedal teisel pool Šveitsi piiri ja ka Itaalia Lõuna-Tiroolis.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: