Tagasi puu otsa? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tagasi puu otsa?
Tagasi puu otsa? Autor/allikas: Wikimedia Commons
Ühel inimesel kolmeteistkümnest on sama painduvad pöialiigesed kui šimpansidel.

Anatoomiaõpikute järgi on inimese jalalaba üsna jäik. See lubab kiiresti ja kindlalt kõndida. Inimahvide labajalad on painduvad ja sobivad okste haaramiseks. Ootamatult suurel hulgal inimestest on pöiad erakordselt liikuvad, näitas USA Bostoni ülikooli uurimus.

Antropoloogid Jeremy DeSilva and Simone Gill palusid Bostoni teadusmuuseumi külastajatel kõndida paljajalu ja filmisid neid. Klippide analüüsimisel tuli välja, et umbes 8 protsendil vabatahtlikest olid pöia keskosa üsna painduv ja inimahvidele sarnane.

Nende inimeste pöialiigese sidemed polnud nii jäigad kui teistel, jalad olid lamedamad ning ka kehamassiindeks kippus olema pisut kõrgem. Samas polnud nende kõnnak esmapilgul silmatorkavalt tavatu ning inimesed ise ei osanud oma jalgade erilisust tähele panna.

Liikuvad pöiad on mälestus aegadest kui meie eellased ronisid osavalt puude otsas. Inimahvidel on turnimisel abiks ka vastanduvad varbad.

DeSilva sõnul muudavad painduvad pöialiigesed kõndimise raskemaks. Kui meie esivanemad hakkasid maapinnal liikuma, oli see omadus pikem takistav.

Seepärast usub uurija, et tänapäevastel inimestel võis see tunnus mõnda aega tagasi uuesti tekkida. Põhjuseks võib olla näiteksjalanõude kandmine.

Uurimus ilmus ajakirjas American Journal of Physical Anthropology.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: