Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tihe saunatamine hoiab vaimset tervist

Foto: Thomas Wanhoff/Creative Commons

Saunaskäik on igati mõistlik mõte meestele, kes soovivad säilitada kõrge eani vaimuerksust. Soome teadlaste uuringust selgub, et tihe saunatamine aitab vähendada dementsuse riski.

Uuring tehti Ida-Soome ülikoolis, kus vaadati üle enam kui 2000 meest, keda oli saunas käimise harjumuste osas küsitletud 20 aastat tagasi. Mehed jagati analüüsiks kolme rühma – nendeks, kes käisid saunas kord nädalas; nendeks, kes tegid seda 2—3 korda nädalas; ja nendeks, kes käisid saunas 4—7 korda nädalas.

Selgus, et 4—7 korda nädalas saunas käinute risk haigestuda dementsusse oli tervelt 66 protsenti väiksem kui ainult kord nädalas saunas käinutel. Nii kirjutavad teadlased eesotsas Jari Laukaneniga ajakirjas Age and Aging.

Sama teadlasrühma varasematest uuringutest on ilmnenud, et tihedast saunatamisest on abi ka südamehaiguste ennetamisel. Pole aga päris täpselt teada, millise mehhanismiga saun neid haigusi peletab. Mehhanism võib olla teadlaste arvates nii aju kui ka südame puhul üsna ühesugune, sest on teada, et südametervis mõjutab ka ajutervist. Võib arvata, et oma osa on ka saunaskäiguga kaasneval heaolutundel ja lõõgastusel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: