Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sage saunaskäik vähendab kõrge vererõhu riski

Kes teistest tihedamini saunas käib, see ei saa mitte ainult puhtamaks kui teised, vaid tal väheneb ka vererõhu kõrgenemise oht.

Asjakohane uuring tehti mõistagi Soomes, Ida-Soome ülikoolis. Teadlased eesotsas Francesco Zaccardiga kirjutavad ajakirjas American Journal of Hypertension, et meestel, kes käivad saunas neli kuni seitse korda nädalas, on kõrge vererõhu kujunemise oht peaaegu 50 protsenti väiksem kui neil meestel, kes käivad saunas ainult korra nädalas.

Uuring hõlmas enam kui 1600 keskealist Ida-Soome meest, kes uuringu alates kõrge vererõhu all ei kannatanud. Mehed jagati saunaskäigu sageduse põhjal kolme rühma: kord nädalas, kaks kuni kolm korda nädalas ja neli kuni seitse korda nädalas.

Uuring kestis kaua. Keskmiselt 22 aastat pärast esmakohtumist kutsusid teadlased katseisiku uuesti enda juurde. Selgus, et selle aja jooksul oli kõrge vererõhk kimbutama hakanud umbes viitteist protsenti meestest ehk umbes 240 meest.

Seejuures võrreldes üks kord nädalas saunas käinutega oli kaks-kolm korda saunas käinutel kõrge vererõhu tõenäosus 24 protsenti väiksem, neli kuni seitse korda nädalas saunas käinutel aga lausa 46 protsenti väiksem.

Põhjusi võib olla mitmeid. Saunas tõuseb kehatemperatuur kuni kaks kraadi, selle toimel laienevad veresooned. Sage saunaskäik parandab veresoonte sisepinna ehk endoteeli talitlust. Higistamine vähendab vedeliku kogust kehas. Ja lõpuks, saun lõõgastab keha ja vaimu. Kõik need tegurid võivad praeguste teadusteadmiste järgi mõjuda vererõhule soodsalt.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: