Saunaskäigud võivad vähendada seemnerakkude hulka ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: PM/SCANPIX BALTIC
Toimetas Katrin Sak

Sagedased saunaskäigud võivad alandada sperma kogust, samas näivad sellised efektid olevat ajutised.

 

Terved ja normaalsete spermanäitajatega 30-ndates eluaastates Soome mehed käisid uuringu tarvis kolme kuu jooksul igal nädalal kaks korda saunas, iga saunaskäik kestis 15 minutit. Seejärel saunaskäigud peatati.

Teadlased tegid kindlaks, et saunas viibimine alandas meeste sperma hulka ning see näitaja jäi normist madalamaks veel kolmeks kuuks pärast regulaarsete saunaskäikude lõpetamist. Kuue kuu möödudes olid vastavad näidud aga taas normaliseerunud ning endistel tasemetel.

 

Marylandi Meditsiinikeskuse uroloogi Dr. Andrew Krameri hinnangul on leitud seos oluline. Kõrgemad temperatuurid mõjutavad sperma tootmist ja saunaskäigu vältel suureneb skrootumi temperatuur umbes 3 kraadi võrra. 

 

Kuna antud uuring ei käsitlenud viljakust, ei saa sellealaseid järeldusi teha. Mehe sperma hulk ei ole tema viljakusega alati üksüheses vastavuses ning iseenesestmõistetavalt ei saa saunaskäike kasutada ka rasestumise vältimiseks.

 

Samas näitas uuring, et saunas käimine võib muuta spermatosoidide DNA struktuuri ning kahjustada rakkude mitokondreid. See teadmine võib ühtlasi ka seletada, miks sperma produktsioon regulaarse saunas käimise korral väheneb.

 

Eelnevad tööd on näidanud, et sagedased kuumad vannid, aga ka sülearvuti pikaajaline süles hoidmine võib sperma hulka ajutiselt alandada.

 

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas Human Reproduction.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: