Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartus arutatakse, kuidas mobiilipõhiseid uuringuid transpordi planeerimisel kasutada

Liiklusummik maailma ühes kiiremini kasvavas linnas Pekingis.
Liiklusummik maailma ühes kiiremini kasvavas linnas Pekingis. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Mobiiltelefonidel on oluline roll kaasaja ühiskonna muutumisel. Üha aktiivsemalt kasutatakse mobiilipõhiseid uuringuid, et saada kätte nende asukohainfo, mis on oluliseks lüliks näiteks transpordi jagamisteenuste arendamisel. Tartu ülikooli geograafia osakonna eestvedamisel toimub sel nädalal Tartus rahvusvaheline konverents Mobile Tartu, millel osalevad 29 riigi teadlased.

Mobile Tartu 2016 kesksed teemad on transport ja sotsiaalsed võrgustikud. Konverentsil kohtuvad mobiilipõhiste uuringutega tegelevad geograafid, arvutiteadlased, sotsioloogid, majandusteadlased, arhitektid ning linna- ja transpordiplaneerijad.

Tartu ülikooli inimgeograafia professor Rein Ahas rääkis, et mobiiltelefonidel on oluline roll kaasaja ühiskonna muutumisel: „Kiirem infovahetus ja suuremad sotsiaalsed võrgustikud suurendavad ka inimeste liikuvust ja muudavad liikumistrajektoore individuaalsemaks, see omakorda muudab transpordivajadust ja transpordikasutust.“

Mobiiltelefonid ja nende asukohainfo on oluliseks lüliks transpordi jagamisteenuste, näiteks Uber, arendamisel. Konverentsil osalevad teadlased käsitlevad mobiilsuse mõõtmise tehnoloogiaid, meetodeid, geograafiat ja muutuvaid mobiilsuskäsitlusi.

Täna, 29. juunil toimuvad konverentsi osana ka välieksperimendid nutitelefonil põhinevate sotsiaalvõrgustike uurimismeetodite ja linnaplaneerimises kasutatavate rakenduste tundmaõppimiseks.

Konverentsi peaesinejad on tunnustatud turismiuurija professor Bob McKerchner Hong Kongi polütehnilisest ülikoolist; geoinformaatik professor Robert Weibel Zürichi ülikoolist; linnaplaneerimise professor Stefan van der Spek Delfti tehnikaülikoolist ja rahvusvahelise kartograafiaassotsiatsiooni president professor Menno-Jan Kraak.

Mobile Tartu 2016 läbiviimist toetab hariduse infotehnoloogia sihtasutuse IT akadeemia programm. Transpordi ja sotsiaalsete võrgustike sessioonide korraldamisel osalevad Euroopa kommunikatsioonide ja transpordiuuringute koostöövõrgustik NECTAR ja COST aktsioon „Sotsiaalvõrgustikud ja reiskäitumine“.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: