X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsusmaa koopamaalingud on arvatust vanemad

Foto: Jean-Michel Geneste/Prantsusmaa kultuuri- ja kommunikatsiooniministeerium

Mõned Euroopa vanad koopamaalingud on tegelikult veel vanemad kui mõned asjatundjad on arvanud.

Teadlased on nüüd hoolega uurinud Kagu-Prantsusmaalt Chauvet-Pont d'Arci koopast kraabitud pigmendiproove, analüüsides neid täpsete tänapäevaste dateerimisvõtetega ja jõudnud järeldusele, et need kaunid koopaseinamaalingud, muljetavaldavad taiesed, mis kujutavad näiteks lõvisid, hobuseid ja veiseid, ei ole mitte 20 tuhat aastat vanad, nagu paljud teadlased on muu tõendusmaterjali põhjal väitnud, ja mis samuti on ju iseenesest väärikas vanus, vaid lausa kuni 36 600 aastat vanad.

Enamgi veel, koopapõrandalt leitud söetükkidele tehtud süsinikdateering lubab väita, et inimesed elasid seal koopas või vähemalt käisid seal aeg-ajalt tuld tegemas veel mitusada aastat varem, umbes 37 000 aastat tagasi. Anita Quiles Pariis-Saclay Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid ka muud koopas leiduvat iidset kraami nagu loomaluid ja isegi tõrvikutest koopaseintele jäänud tahma. Nad kirjutavad tulemustest Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Chauvet-Pont d'Arci koobas avastati tänapäeva inimese jaoks alles aastal 1994. Juba paarkümmend tuhat aastat tagasi toimunud varing oli koopasuu sulgenud ja vahepealsel ajal ei olnud inimese jalg sinna enam astunud. Seetõttu on ka iidsed kunstiteosed väga kenasti alles.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: