Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Melaneeslased kannavad denislaste geene  

Foto: Pohopetch/Wikimedia Commons

Kümneid tuhandeid aastaid tagasi Siberis elanud Denisi inimesed ehk denislased ei ole kadunud geneetilist jälge jätmata. Ameerika ja Saksa teadlaste uuringust selgub, et Paapua Uus-Guinea põliselanike ja teistegi melaneeslaste genoomis leidub denislaste geeniinfot päris märgataval määral.

Varasematest uuringutest on ilmsiks tulnud, et kõigil mitte-aafriklastel on keskmiselt umbes kaks protsenti geenimaterjalist pärit Neandertali inimestelt ehk neandertallastelt, kes mõned kümned tuhanded aastad tagasi Euroopas ja mõnel pool Aasias elutsesid. Aga paistab, et denislaste geenipärimust leidub arvestataval hulgal ainult Vaikse ookeani saarerahvaste, melaneeslaste rakkudes.

Joshua Akey Seattle'is asuvast Washingtoni Ülikoolist ja rohkete eesti geenidega Svante Pääbo Leipzigist Max Plancki Evolutsioonilise Antropoloogia Instituudist on koos kolleegidega järjeldanud 35 melaneeslase genoomi ja kõrvutanud neid ligi 1500 muu maailma inimese genoomiga.

Nad kirjutavad ajakirjas Science, et melaneeslaste geenimaterjalist pärineb tervelt 1,9 kuni 3,4 protsenti denislastelt.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: