Möödunud aasta rabas erakordse soojusega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Näitus on inspireeritud hommikust
Näitus on inspireeritud hommikust Autor/allikas: Uve-Rain Uusrand.

Möödunud aasta oli Eestis pea viimase poole sajandi kõige soojem. Eesti aasta keskmine õhutemperatuur 7,6 °C ehk tavapärasest 1,6 °C soojem. Peaaegu sama soe aasta on olnud 2008. aasta, mil Eesti aasta keskmine õhutemperatuur oli 7,4 °C.

 

Eriliselt soojad olid aasta kolm esimest ning kaks viimast kuud, mis olid normist tunduvalt soojemad. Kui jaanuar, veebruar, märts ja november oli aastate keskmisest 3–4 °C soojemad, siis detsember oli normist 5 °C soojem.

Mõnes ilmajaamas, kus vaatluste rida on peaaegu sajandi pikkune, pole varem nii sooja aastat varem esinenud. Sellisteks jaamadeks on näiteks Tallinn ja Võru. Tallinnas oli aasta keskmine õhutemperatuur 7,5 °C ehk normist 1,6 °C kõrgem ning alates 1920. aastast pole varem nii sooja aastat esinenud. Kõige jahedam on Tallinnas olnud aga 1942. aasta, mil aasta keskmine õhutemperatuur oli vaid 2,6 °C.

 

Samuti pole Võrus varem nii sooja aastat olnud – 2015. aasta keskmine õhutemperatuur oli 7,6 °C, normi ületas temperatuur 1,5 °C võrra. Kõige jahedam aasta on Võrus olnud 1956, mil aasta keskmine õhutemperatuur oli 3,3 °C. Kahjuks pole Võrus vaatlusandmeid perioodil 1940-1944.

Kõige soojem oli möödunud aasta Vilsandil, kus aasta keskmine õhutemperatuur oli 8,8 °C. Peaaegu 150 aasta pikkuses vaatlusreas, milles küll esineb mõningaid andmelünki, on see kõige soojem aasta. Kõige jahedam on Vilsandil olnud 1871. aasta, mil aasta keskmine õhutemperatuur oli 2,4 °C.

Poolteise sajandi pikkuses vaatlusreas pole ka Tartus nii sooja aastat varem olnud. Aasta keskmine õhutemperatuur oli 7,4 °C, tavapärasest 2,4 °C kõrgem. Kõige jahedamad on Tartus olnud 1867. ja 1875. aasta, mil aasta keskmine õhutemperatuur oli 2,4 °C.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: