Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merlis Nõgene kloordioksiidist: see ei ole debati koht

Facebooki lehekülje "MMS tapab tervist" algataja, suhtekorraldaja Merlis Nõgene leidis, et kloordioksiidi propageerimine ei ole debati koht, kus hakata meditsiiniliselt ebapädevate inimestega arutama selle tarvitamise üle, kuna see on selge fakt, et kemikaal on tervist kahjustav.

Nõgene rõhutas "Vabariigi kodanikes", et antud juhul on selge, et Facebookis propageeritud nn MMS ehk kemikaal kloordioksiid on tervist kahjustav ning erinevalt ravimist on tegu mürgiga, mille raviomadused ei ole tõendamist leidnud. Aine eest on hoiatanud paljude riikide ametkonnad, sh Ameerika Ühendriikide toidu- ja ravimiamet (FDA).

"See ei ole debati koht, et kutsuda need inimesed ja hakata arutama selle, et kas see on hea mõte nüüd siis seda ülevalt või altpoolt sisse pritsida või mitte. See on selge fakt, et see on tervist kahjustav, nii ei tohi teha," rääkis Nõgene.

Ta lisas, et kui vaadata nende inimeste tausta, kes kõnealust kemikaali propageerivad, siis neil ei ole ka ekspertiisi spetsialistidega vaidlemiseks. Nõgene loetles, et kinnisesse gruppi kuulub nii põllumehi, endisi stjuardesse kui ka muusikateadlasi, seega inimesi, kellel puudub kokkupuude meditsiiniga. "Oma muul vabal ajal tegelevad nad näiteks surematuse sõrmuse ehitamisega, retke planeerimisega maakera südamikku, ufode tagaajamisega jne," tõi Nõgene välja ja küsis retooriliselt, kas see on seltskond, kellelt võtta nõu enda või oma lähedaste ravimiseks.

See, et MMS-i propageerijatele meedias sõna ei anta, liidab suhtekorraldaja arvates just MMS-i nn tuumikgruppi, kellel on oma ärihuvid ning kes toodet kodus purkidesse villisid.

Saatesse helistas ka üks MMS-i propageerija Facebookis, Janika Veski, kes püüdis esitada omapoolseid tõendeid MMS-i ohutuse kohta.

"Need tõendid, mida nüüd siis tegelikult klaasikunstnikuna tegutsev inimene meile ette luges, üritades mängida googeldades meedikut, need tõendid on inimeste poolt juba läbi käidud. On spetsialistid, kes tõesti jagavad seda valdkonda ja on viimastel päevadel käinud link lingi haaval kõiki nende poolt nimetatud tõendeid läbi ja proovinud leida sealt, et kas tõesti seal on see positiivne iva olemas, mida nad väidavad, et seal on, ja nad ei ole seda leidnud. Vastupidi, nad on tegelikult süvenedes nendesse uuringutesse leidnud, et uuringute järelduses hoiatatakse selle keemilise ühendi sellisel viisil tarvitamise eest," vastas Nõgene.

Ta täpsustas, et ühtlasi on mõõdetud seda, kui palju erineb see kogus, mida MMS-i propageerijad tilkade kaupa endale sisse võtavad, nendest kogustest, mida ravimikatsetustel rottidele on antud ning need kogused, mida antakse Eestis lastele, on Nõgene sõnul sada kuni kümneid tuhandeid kordi suuremad kui anti kõnealustes ravimikatsetes.

Nõgene märkis lisaks, et kui kõnealune kemikaal nii ohutu on, siis miks samad inimesed kirjeldavad nii enda kui oma laste vaevusi, kuidas pärast kemikaali tarbimist hakkavad nende lapsed oksendama, roojavad verd, nende lihased valutavad, neil on kõhu- ja maokrambid, täiskasvanud räägivad nägemise langemisest. Spetsialistid kirjeldavad Nõgene sõnul samal viisil aga mürgi järelmõjusid. Sekti liikmed peavad seda puhastamiseks.

Ka näeb sekti reegel Nõgene sõnul ette, et mürgistuse nähtudest ei tohi välja teha ning kindlasti ei tohi pöörduda arsti juurde, mistõttu pole ette näidata ka ühtegi kannatanut.

Doktor Adik Levinit hämmastas antud teema meediakajastus, mis on tema arvates hetkel liiga ühepoolne, mitte tasakaalustatud. "Need inimesed peavad saama võimaluse oma sõna avaldada," rõhutas ta. Levini hinnangul oleks oluline ära kuulata teine pool ja selgitada, miks nad seda teevad ehk nn MMS-i tarbivad.

Veebikeskkonna skeptik.ee toimetaja Martin Vällik toonitas, et MMS-i grupis oli samadel isikutel vaba voli levitada oma informatsiooni, teisitimõtlejad sealt grupist aga kustutati ja eemaldati.

Kindlasti tuleks Välliku arvates olla kõige suhtes skeptiline. Kuigi teatud usaldus inimeste vastu peab olema, siis tuleb tema sõnul osata hinnata tõendeid ning neid ka küsida. Kuna antud juhul on tegu erakorraliste väidetega, et nn MMS ravib haigusi nagu malaaria, AIDS või vähk, siis tuleks tema arvates seda enam neid tõendeid nende väidete paikapidavuse kohta ka küsida. Vällik tõi välja, et tõenduskohustus on alati neil, kes midagi väidavad, mitte vastupidi. Vällik märkis, et Ameerikas on kulutatud miljardeid dollareid, et uurida erinevaid alternatiivmeditsiini harusid ning sõelale ei ole jäänud midagi, mida saaks kasutada tõenduspõhises meditsiinis.

Doktor Adik Levini arvates on üheks alternatiivmeditsiini kasutamise põhjustest pikad arstijärjekorrad, mistõttu inimesed ei pääse arsti jutule ega saa vajalikku abi. Perearstidel tuleb patsientidega tegeleda kiirkorras. Vastasel juhul tema arvates vanemad mujalt abi ei otsiks. Endine lastearst rõhutas, et kui ainet pole Eestis ravimina registreeritud, siis seda ravimina kasutada ei tohi.

SA Eesti Antidoping nõukogu liikme Kristjan Pordi arvates kasutatakse praegu ära nüüdisaegset võrguühiskonda, kus sünnitatakse pseudoeksperte, kes muutuvad autoriteediks, kelle juurde on inimestel ka ligipääs. Arst on kusagil kaugel ning tema juurde ei ole ligipääsu. Küll aga ei anna arsti kättesaamatus või ka informatsiooni mõistetamatus Pordi sõnul õigust näiteks anda lapsele torusiili, kuna naaber ütles, et see aitab.

Port selgitas, et üks asi on mingi aine efekti tõestamine, ent igal kodanikul peaks olema õigus saada tõendeid selle kohta, milline on kahju pool. MMS-i puhul pole aga kumbagi tõestatud.

Alternatiivmeditsiiniga rahuldatakse Pordi arvates rohkem nn sotsiaalset vajadust, kuna ravitsejaga saab rohkem suhelda. Port märkis, et kui teadus on oma seisukohtade suhtes kriitiline, siis pseudoteadus seda ei ole. MMS-i grupis nimetatakse oksendamist tema sõnul aga "raviefektiks".

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: