Kristjan Port: hea disain muutub üha olulisemaks

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: patriziasoliani/Creative Commons

Hea disaini omaduseks on soodne kasutatavus ehk kasutamise tulemustes on positiivsetel tagajärgedel valede ja vigaste juhtumite üle piisav ülekaal. Samuti annab hea disaini tulemus ilma käsiraamatu ja kleepsukesteta mõista, kuidas peab seda kasutama.

Hea disain on aus, vihjamata võimalustele, mida see ei suuda täita. Vaadates enda ümber hea disaini näiteid, siis need kipuvad olema vanad. Kui miski ei toimi hästi, vahetatakse see välja, aga hästi toimiv muutub ajas veelgi õndsamaks.

Küsimusele, kust leida head disainerit, leiab vastuse aja kaudu. Heal disaineril peab olema aega, et õppida mõistma, kuidas tema toodet kasutatakse. Erinevate disainerite võrdluses on kõige rohkem aega olnud Loodusel. Loodusel on olnud kasutada miljoneid ja miljoneid prototüüpe, mida ebaõnnestunult viljatute prügikasti visata. Need, kes on tänaseks elus, on osutunud vähemalt piisavalt headeks. Jutt käib ka meist endist, inimestest.

Meie probleemiks on vajadus loodusega võistelda ning luua enda tarbeks tuusi tooteid ja teenuseid. Loojatena oleme sunnitud kiirustama, sest elu on lühike ja kannatame ressursipuudust. Seetõttu peame rahulduma tihti kehva ja keskpärasega. Minema kasutajatena kompromissile, võttes osa kokkusobimatuse ebamugavustest enda kanda. Meid ei ole disainitud uute asjade kasutamiseks.

Kui aega oleks rohkem, võib juhtuda, et hakkaksime mõne paljunemiseks kasuliku masina kasutamise nimel kohanduma. Näiteks kui lühisõnumite saatmine oleks väga kasulik, siis võiks pöial muutuda pikemaks ja peenemaks ning selle liikumistrajektoori kujundavad liigesed muudaksid telgi nii, et pöidlaotsaga saab kaua, kiirelt ja vigadeta üle ekraani teksti koostada. Taoline kohanemine nii, et tunnust antaks pärilikult edasi, vajaks tuhandeid aastaid võidu sõnumite saatmist. Kusjuures võit käiks elu ja surma peale.

Seni aga peame kannatama või panustama disainitööle. Tõenäoliselt peame siiski rohkem kannatama, sest sa võid näiteks disainida ükskõik kui hea tooli, aga inimese lülisammas ja vaagen pole loodud istumiseks. Vaadates peopesade loomulikule kergelt sissepoole pööratud asendile, võib järeldada, et arvutiklaviatuuri kasutamiseks peab hoidma käsi ebaloomulikus asendis. Siinkohal meenutaks Suurbritannia kosmeetikute ja füsioterapeutide tähelepanekut süle- ja tahvelarvuti kasutajate lõualottidest ja kortsus kaeladest, mida põhjustab tundide kaupa ja päevast päeva arvuti kohale kummardunud asendis viibimine.

Kui varem oli olulisemaks uute arvutite ja muude andme- ning infotöötlemise vahendite loomine, sest uudne võimalus andis esimestele kasutajatele piisava konkurentsieelise ükskõik kui ebamugavas ja ebatervislikus teostuses, siis nüüd, kui kõigil on võrdne juurdepääs arvutuslikule võimsusele, hakkavad eelised sündima inimliku suutlikkusega seotud kulude arvestamisest.

Loomuliku arenguna ongi viimase tosina aastaga hakatud üha suuremat tähelepanu pöörama inimesega arvestavale disainile ning tehnoloogia kasutamise põhjustatud kehalistele vaevustele ja nende rehabilitatsioonile. Uus, nn arvutipõlvkond kavatseb elada kauem, kui neid sünnitanud põlvkond, mis võib õnnestuda, kui nad ei unusta arvestada masinate kasutamise tagajärgedega.

Arvatavalt kujuneb tootjatepoolse parema disaini ja ergonoomika kõrval oluliseks kultuuriuuenduseks kasvav surve kasutaja teadlikkusele. Loodusliku valiku põhimõte kehtib edasi ja mitte keegi ei hakka sinu eest valikuid tegema. Konkurentsis jagatakse vilju endiselt individuaalselt. Järelikult oled sunnitud enda huvides enda keha kasutamist õppima. Õnneks kasvab jätkuvalt vajalike teadmiste hulk ja infotehnoloogia teeb nende leidmise hõlpsaks.

Võimalik, et peame hakkama arvutikasutamise asendeid ja viise ümber vaatama ja selle võimalikke esimesi märke tasub tähelepanelikult vaadata järgmisel nädalal algava Cebiti infotehnoloogia messil.

Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: