Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärdik võib õppida end peeglist ära tundma

Foto: Neng Gong et al./Current Biology

Kui ahv vaatab peeglisse, siis näeb ta seal iseennast. Ent kas ta saab ka aru, et see on tema ise? Kui ta n-ö inimahv ehk šimpans, gorilla või orangutan, siis saab küll. Hiina teadlased väidavad nüüd, et sellest saab aru ka pärdiklaste hulka kuuluv makaak, kui teda eelnevalt õpetada.

 

Uurimistöö juht Neng Kong Hiina Teaduste Akadeemiast väidab, et ahvi ajus paistab siis olemas olevat enesetunnetuse neuroloogiline riistvara, aga erilise väljaõppe abil saab n-ö paigaldada ka asjakohase tarkvara.

Ahvide ja peeglitega on katseid tehtud varemgi ja ahvid on neis katsetes ka aru saanud, et peegelpilt võimaldab pärisesemeid vaadelda. Iseenda peegeldust ei ole aga keegi peale inimahvide ära tundnud. Seda on aru saadud sellest, et kui ahvi näole on tehtud värviline täpp, siis peegelpildi põhjal ei teki tal selle täpi enda suhtes mingit huvi ega uudishimu, erinevalt juba üsna väikesest inimlapsest.

Nüüd tegid aga Kong ja kolleegid natuke keerukamaid katseid. Nad panid reesusmakaagi peegli ette ja lasid ta näo peale laseriga väikese täpi, mis tekitas ka kerget kipitust. Kui ahv seda kohta puudutas, sai ta maiuspala ja juba kahe kuni viie nädala pärast olid ahvid õppinud lasertäppi puudutama ka siis, kui see oli nii nõrk, et enam otsest valuaistingut esile ei kutsunud, kuid oli näha peegelpildis.

Huvitav oli see, et sedaviisi välja õpetatud ahvid hakkasid ka omal algatusel peegli abil uurima oma niisuguseid kehapiirkondi, mida nad muidu oma silmaga ei näinud. Teadlased panid aga selle kõik kirja ja avaldasid ajakirjas Current Biology.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Current Biology

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: