Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiusamine mõjutab tervist

Foto: Daniele Zanni/Creative Commons

Kiusamine käib tervisele. Käib tõesti, kinnitab värske uuring, aga kohati üllataval ja võibolla isegi eriti mõtlema paneval moel. Keda on lapsena kiusatud, sellel on täiskasvanultki kehas rohkem põletikku kui sellel, keda kiusatud ei ole.

Nii võib väita Ameerika Ühendriikides tehtud uuringu põhjal, kus selgus, et lapsena kiusamise all kannatanud inimesel oli veel varases täiskasvanueaski 19-21 aasta vanusena veres keskmisest rohkem C-reaktiivset valku. C-reaktiivne valk on aga märk nõrgast, kuid kroonilisest põletikuprotsessist organismis, mis omakorda võib olla seotud südameveresoonkonna haiguste ja ainevahetushäiretega.

Duke'i ülikooli teadlase William Copelandi ja kolleegide uuringust aga ilmnes, et neil, kes lapsena ise kiusajad olid olnud, oli C-reaktiivse valgu tase noore täiskasvanuna keskmisest madalam ja lausa kaks korda madalam omaaegsete kiusamisohvrite C-reaktiivse valgu tasemest. See tähendab, et kunagistel kiusajatel oli siis tõenäoliselt ka kroonilist põletikku vähem kui teistel. Ehk nende tervis oli vähemalt selles mõttes parem ja see on nüüd küll huvitav tulemus.

Teadlased küsitlesid uuringu tarbeks enam kui tuhandet Carolina osariigi last 9-16 aasta vanuses ja veelkord mõni aasta hiljem ning võtsid neilt vereproovi. Tulemustest kirjutavad nad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: