Professor: liiga palavaks köetud tuba tekitab tervisehädasid
Kuigi käre pakane ei ole veel kohale jõudnud, siis kütteperiood on sellegipoolest alanud. Talvel ei tasu aga tuba liiga soojaks kütta, sest statistika näitab, et liiga palavas kodus elavad inimesed võtavad sagedamini haiguspäevi.
Tallinna Tehnikaülikooli professor Jarek Kurnitski rääkis "Terevisioonis", et talvisel ajal võiks toatemperatuur jääda vahemikku 21–22 kraadi. Kes tahab küttekuludelt kokku hoida, saab ilmselt hakkama ka 20 kraadiga. Talvel ei pea tema sõnul kandma toas särki ja lühikesi pükse, vaid pigem tasub selga tõmmata kergem kampsun.
"Statistika näitab, et neil, kes kütavad üle ehk hoiavad talvel toas sooja 24–25 kraadi vahel, esineb tihedamini ka tervisehäireid. Statistiliselt võtavad need inimesed ka rohkem haiguspäevi," sõnas professor ning soovitas kodus hoida mõistlikku temperatuuri. Liiga soe tuba toob kaasa kuiva õhu, mis ajab ka aevastama ning nina läheb kinni.
Kuivem õhk tähendab ka rohkem staatilist elektrit. Kurnitski selgitas, et reeglina on siseõhu niiskus enam-vähem sama nagu välisõhu oma. "Kui talvel on külm, siis välisõhus eriti niiskust ei ole, siseõhk on aga kuiv ja mida soojemaks siseõhu kütame, seda madalamaks suhteline niiskus jääb. Seda rohkem saab ka särtsu ehk tekib staatilist elektrit," ütles professor. Seega mõistlik toatemperatuur aitab vähendada staatilist elektrit.
Kel olemasolev küttesüsteem tuba soojaks ei küta, tasub see professori sõnul üle vaadata ning radiaatoritest õhk välja lasta. Kui küttesüsteem on töökorras, siis ei olegi Kurnitski sõnul lisaseadmeid vaja.
Kui aga tõesti on vaja kasutada lisaseadmeid, et tuba soojaks saada, siis poest ostetavad puhurid, elektri- või õliradiaatorid on Kurnitski sõnul iseenesest turvalised. Küll aga tuleb arvestada sellega, et puhurites ja elektriradiaatorites läheb temperatuur väga kõrgeks ja sestap ei tohi neid kuidagi katta ega neile midagi peale panna.
"Kõige kindlam valik on õliradiaator, mis meenutab tavalist radiaatorit ja mille pinnatemperatuur ei ole nii kõrge," lausus professor. Küll aga võtab õliradiaatori soojenemine aega. Soojapuhur on Kurnitski sõnul hea ajutine lahendus. Näiteks siis, kui inimene garaažis tööd teeb. Küttekulu seisukohast ei ole tema sõnul väga vahet, millise lisaseadmega tuppa sooja saada, sest nendega kütmine on nagunii kolm korda kallim kui tavalise soojuspumbaga.
Toimetaja: Sandra Saar
Allikas: "Terevisioon", küsis Reimo Sildvee