Sinine valgus tapab tõhusalt koerte kõrvapõletikubaktereid
Selgel suvepäeval on taevas nii kaunilt sini-sinine. Briti teadlased on nüüd avastanud, et sinisel valgusel on tappev toime koertel kõrvapõletikku tekitavatele antibiootikumiresistentsetele bakteritele.
Kõrvapõletik on üks sagedamini koeri kimbutav põletik; selle all kannatab arvatavasti kuni tervelt viiendik maailma koertest.
Püsivat ja korduvat kõrvapõletikku kutsub koertel tihti esile bakter Pseudomonas aeruginosa, kes paljudel juhtudel ei pea antibiootilisi ravimeid mikski. Nii tuleb mõnikord sekkuda lausa kirurgiliselt, kuid see võib koeral kuulmist kahjustada.
Robert Atterbury Nottinghami Ülikoolist ja ta kolleegid töötlesid nüüd antibiootikumiresistentseid Pseudomonas aeruginosa'sid mitmesuguse sagedusega sinise valgusega.
Selgus, et mõned sagedused surmasid tervelt 99 protsenti katsebakteritest. Kui valgustöötlusele lisati veel antibiootikum, siis kasvas menetluse toimetõhusus bakterite varem ilmutatud resistentsusest hoolimata veelgi.
Eri bakteritüved reageerisid sinivalgusele natuke eri moodi, kuid ükski neist ei ilmutanud resistentsuse ehk vastupanuvõime suurenemist valguse suhtes. See on hea, sest koerakõrvapõletiku bakterite kohati ülivisa vastuseis antibiootikumidele on tänapäeval suur mure.
Teoreetiliselt võib arvata, et intensiivse sinise valguse suunamine koera kõrva võiks pisut häirida ka sealsetes rakkudes leiduvate mitokondrite tegevust, sest mitokondrid pärinevad arvatavasti ka just iidsetest bakteritest.
Seda praegu ei uuritud, aga küllap oleksid mitokondrid piltlikult öeldes nõus suurema hüve nimel ka pisut kannatama.
Atterbury ja kaasautorid kirjutavad tööst ajakirjas Frontiers in Microbiology. Nad loodavad, et tulevikus jõuab uus sinivalgusravi meetod ka paljudesse loomakliinikutesse.