Tehisaru annab tudengitega võrdväärseid vastuseid

Matemaatikaülesannet lahendamas.
Matemaatikaülesannet lahendamas. Autor/allikas: Greg Rosenke / Unsplash

Tarkus on tarviline vara, kuid tundub, et tehistarkus on kohati juba veel suurem kui tavaline inimtarkus.

Araabia Ühendemiraatide teadlaste uuringust selgus, et tehisaru vastab ülikoolikursuste põhjal koostatud küsimustele tihtilugu sama hästi või pareminigi kui üliõpilased.

Talal Rahwan, Yasir Zaki ja nende kolleegid Abu Dhabi New Yorgi Ülikoolist lasid õppejõududel hinnata testivastuseid, millest osa olid andnud üliõpilased, osa aga hindajate teadmata tuntud tehisaru ChatGPT.

Küsimusi küsiti 32 õppeaine kohta, ja üheksas neist õppeainest saadi eelmainitud tulemus. Õnneks võime tõdeda, et 23 õppeaines said siis inimüliõpilased veel paremaid tulemusi kui tehisaru.

Kõige selgemini said tudengid ChatGPT-st paremaid tulemusi matemaatika ja majandusteaduse alal. Kuid õppeaines nimega "Sissejuhatus avalikku haldusse" oli tehisaru tudengitest mäekõrguselt üle. ChatGPT vastused said seal keskmiseks hindeks 9,56, üliõpilaste omad aga vaid 4,39.

Rahwan, Zaki ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Scientific Reports ka seda, et kumbki tehismõistuse teksti äratundmise rakendus, mida nad katsetasid, ei olnud oma ülesannete kõrgusel; üks neist pidas tehisaru tekste ikkagi inimese kirjutatuks 32 protsendil juhtudest, teine lausa 49.

Mõtlemisainet on, ja mitte ainult tehisarul, vaid küllap ka inimestel.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: