Eesti teadlased leidsid akne geene

Foto: Priit Ennet / ERR

Akne on tüütu ja ebameeldiv nahahaigus, mis kimbutab tänapäeva läänemaalimas paljusid, eelkõige noori ja muidu nooruslikke inimesi, kelle näole ja ülakehale ilmuvad ülearu jätkusuutlikud vinnid ja vistrikud, mis võivad esile kutsuda ka tõsist masendust.

Eesti geeniteadlased on nüüd saanud jälile mitmele geenile, mille erisugused variandid tunduvad akne teket soodustavat või pärssivat.

Maris Teder-Laving Tartu Ülikooli genoomika instituudist ütleb,
Eesti Geenivaramus on üle 30 tuhande geenidoonori, kellel on kas akne olnud või kellel on akne praegu.

Akne geenide leidmiseks tegid Teder-Laving ja ta kolleegid esmalt ülegenoomse assotsiatsiooniuuringu, milles võrdlesid aknepatsientide gruppi ja niinimetatud normgruppi, kes ei olnud geenivaramule akne all kannatamisest teada andnud.

Ses uuringus ilmsiks tulnud geeniregioonidest sõelusidki nad siis välja just niisugused geenid, mis võiksid aknega seotud olla.

Olles lisanud Eesti andmetele ka Soome ja Hollandi biopankade andmeid, leidsid teadlased kogu genoomist, erinevatest kromosoomidest üles 23 piirkonda, kus esines statistiliselt olulisel määral väikesi, vaid ühe geeniinfo-ühiku suurusi erinevusi aknepatsientide ja kontrollgrupi inimeste vahel.

Tegu on alusuuringuga, mis annab uusi fundamentaalteadmisi, kuid võib kaugemas tulevikus aidata leida aknele ka senisest tõhusamat ja väiksemate kõrvaltoimetega ravi.

Maris Teder-Laving kirjutab koos Mart Kalsi ja teiste kolleegidega aknegeenide uuringust ja selle tulemustest ajakirjas European Journal of Human Genetics.

Pildil on Maris Teder-Laving ja Mart Kals.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: