Kakaduud mõistavad käsitleda tööriistu komplektina

Foto: Richard / Wikimedia Commons

Mõnikord ei piisa ühe töö tegemiseks ühest tööriistast, vaid vaja on mitut. Nüüd selgub, et seda tõika oskavad teadvustada ja ära kasutada ka kakaduud.

See on huvitav avastus, sest varem on niisugust taipamist täheldatud peale inimese ainult šimpansitel.

Austria teadlased on teinud katseid Indoneesiast pärit tanimbari kakaduudega (Cacatua goffiniana).

Need väikesed valged linnud on juba varasemateski laborikatsetes ilmutanud oskust võtta kasutusele tervelt kolm erisugust inimeste valmistatud tööriista, et saada puuviljakivist kätte maitsvaid seemneid. Ühe tööriistaga teevad nad kivisse prao, teisega kangutavad prao laiemaks ja kolmandaga urgitsevad seemned välja.

Seni ei ole aga selge olnud, kas linnud käsitlevad kolme tööriista ühe ülesande lahendamiseks vajaliku tervikkomplektina või tekib neil mõte iga tööriista kasutada parajasti siis, kui seda vahetult tarvis on.

Antonio Osuna-Mascaró Viini Veterinaarülikoolist ja ta kolleegid tegid nüüd uusi katseid, kus pakkusid katsekakaduudele india pähkleid, mis olid paigutatud karpi, läbipaistva kaane alla.

Pähkli kättesaamiseks pidid linnud esmalt lühikese terava pulgaga kaande augu tegema ja siis pikema kõrrega pähkli augu juurde udistama. Tööriistu oli seekord seega kõigest kaks.

Seitse lindu kümnest said ülesandega hakkama. Kuid et teada saada, kas linnud käsitlevad tööriistu tervikkomplektina, suunasid teadlased viis esimese katsevooru edukalt läbinud lindu teise vooru.

Seal paigutasid nad karbi kõrgemale tasapinnale, mõlemad kakaduudele pakutud tööriistad aga madalamale pinnale.

Selles voorus ilmnes, et tervelt neli katselindu võtsid mõlemad tööriistad kohe üles kaasa, selmet näha eraldi vaeva teise tööriista järel käimisega.

Nii järeldavadki Osuna-Mascaró ja kaasautorid ajakirjas Current Biology, et kakaduud on võimelised tajuma ühe ülesande täitmiseks vajalikke abivahendeid ühtse tervikuna. See annab teadlastele uusi vihjeid selle kohta, kuidas neil aju infot töötleb.

On arvata, et samalaadne taiplikkus iseloomustab veel muidki loomi, aga need katsed ootavad veel tegemist.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: