Söögiseenes leiduvad ained aitavad närvirakkudel ühendusi luua

Foto: Artur Kornakov / Unsplash

Seentemaailma ja inimkonna suhted on mitmekesised ja põnevad.

Austraalia teadlased on nüüd ühest söödavast seenest üles leidnud keemilisi ühendeid, mis tunduvad turgutavat inimestel närvikasvu ja tugevdavat mälu.

Aasia maade rahvameditsiinis on lõvilakk-korallnarmikut (Hericium erinaceus) kasutatud sajandeid.

Frederic Meunier Brisbane'ist Queenslandi Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid lähemalt lõvilakk-korallnarmikus sisalduva N-de(fenüületüül)isoheritseriini ja selle derivaadi heritseen A toimet inimese närvirakkudele.

Laboris rakukultuuridel tehtud katseis ilmnes, et need ühendid soodustavad närvirakkudel uute jätkete teket ja rakkude vaheliste ühenduste moodustumist.

Sellele, et lõvilakk-korallnarmiku ekstrakt mälu võib parandada, on mõnedes teaduskatsetes ka varem viiteid saadud.

Meunier ja ta kolleegid on nüüd täpsustanud nähtuse molekulaarseid aluseid ja kirjutavad neist ajakirjas Journal of Neurochemistry.

Autorite sõnul võib avastusest edaspidi kasu olla uute ravimite loomisel näiteks Alzheimeri tõve ja muude neurodegeneratiivsete haiguste vastu.

Lõvilakk-korallnarmikut leidub looduslikult peale Aasia ka Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Ta kasvab puudel ja kändudel, teda iseloomustavad pikad valged narmad. Seene viljakeha tarvitatakse toiduks.

Lõvilakas sisalduvaid molekule ja nende toimeid on uuritud ennegi, praegune uuring aitas teadmisi jälle pisut täiendada.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: