Teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Andres Metspalu
Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis sel aastal geeniteadlane Andres Metspalu.
Tunnustuses toodi välja, et Metspalu panus geenitehnoloogia arengusse Eestis ja teaduse populariseerimisse on mõjutanud kogu ühiskonna arusaamist teadusest ja teaduse olulisusest.
Laiemale avalikkusele on Metspalu tuntud eeskätt Eesti geenivaramu projekti algatajana. Praeguseks on annetanud oma geene sinna ligi 200 000 Eestis elavat inimest, tõstes sellega oluliselt ühiskonna teadlikkust DNA-st ja geneetikast laiemalt. Metspalu on olnud geneetika agar eestkõneleja ajakirjanduses.
Metspalu on üks Eesti geenitehnoloogia rajajaid. Tartu ülikooli kliinikumis juurutas Metsapalu lisaks molekulaardiagnostika kasutamise ja algatas ülemaailmse biopankade konsortsiumi. Eesti geenivaramu andmeid on kaasatud kümnetesse ja sadadesse komplekshaiguste päriliku komponendi uuringutesse. Selle töö tulemusel on Andres Metspalu pääsenud maailma mõjukamate loodus- ja sotsiaalteadlaste hulka.
Lisaks anti Tartus toimunud konverentsil preemia välja veel viies valdkonnas.
Kategoorias "Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil":
- Peapreemia: dokumentaalsari "Salme viikingid", režissöör Liis Lindmaa;
- II preemia: vaktsineerimise teaduslikku tausta selgitavad lühivideod, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ja Katrin Tiidenberg.
Kategoorias "Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil":
- Peapreemia: Eesti arheoloogia aastakiri Tutulus, peatoimetaja Heiki Valk;
- II preemia: populaarteaduslike artiklite sari Eesti Looduses, Sulev Kuuse koordineeritud teaduskollektiivi poolt, kuhu kuuluvad Dmitri Lubenets; Artjom Stepanjuk; Karl Jürgenstein; Tambet Tõnissoo; Osamu Shimmi; Toivo Maimets.
Kategoorias "Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel":
- Peapreemia: tegevuste sari "Jõgeva Kollane 80", projektijuhid Kai Aet Salvan ja Evelyn Vanamb
- II preemia:: Küberolümpia, projektijuht Birgy Lorenz.
Kategoorias "Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija (teadlane, ajakirjanik, õpetaja jne)":
- Peapreemia: keskkonna- ja hariduspsühholoog Grete Arro;
- II preemia): Tõravere Observatooriumi arendusjuht ja füüsikaõpetaja Tanel Liira.
Kategoorias "Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel":
- Peapreemia: õpihuvilaagrid "Rakett 69", projektijuht Andres Juur, Helen Järvpõld ning Kristi Märtin;
- II preemia: Rakett69 Teadusstuudiod, tegevjuht Kristi Märtin, mentorid Aigar Vaigu, Taavi Kotka.
Peapreemiaga käib kaasas rahaline preemia 2200 eurot, II preemiaga 1000 eurot.
Kõigil kes on pälvinud Eesti teaduse populariseerimise auhinnakonkursil tunnustuse alates selle auhinna loomisest 2006. aastal, on õigus kasutada "Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija" märki*, mis on kvaliteedi ja usalduse märk selle valdkonna tegijaile. Märk loodi selleks, et head teadusteavitajad ning nende hea töö senisest enam silma paistaks.
Lisaks andis Eesti Teadusajakirjanike Selts välja teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul, mille sai tänavu Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer. Tubli tegija auhinna Ökuli muna sai aga presidendi teadusnõunik ja pikaaegne teadusajakirjanik Arko Olesk.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa