Kaaslasega voodi jagamine toob parema une
Kas teil tuleb mõnusam uni, kui olete voodis üksi või kaksi? Uuest uuringust selgub, et voodi jagamine romantilise partneriga parandab tervist.
Värskes uuringus otsisid teadlased seoseid voodi jagamise, une ja vaimse tervise vahel. Selgus, et täiskasvanud, kes jagavad voodit oma kallimaga, magavad paremini kui need, kes uinuvad üksinda.
Tulemustest selgus, et need, kes jagasid enamikul öödel voodit partneriga, olid vähem unetud ja väsinud ning magasid pikemalt kui üksinda magajad. Kaaslasega koos magajad jäid ka kiiremini magama ja neil oli väiksem uneapnoe oht. Viimati nimetatu on uneaegne hingamishäire, mille põhjus on ülemiste hingamisteede ahenemine või sulgus.
Need, kelle kõrval magas väikelaps, magasid arusaadavalt kehvemini. Seda seetõttu, et neil oli oma une üle vähem kontrolli. Kui laps öösel ärkab, ärkab tõenäoliselt ka vanem. See teeb une katkendlikuks ja inimene võib olla hommikul ärgates väsinud.
Uuringust selgus ka, et partneriga samas voodis magamine aitab vähendada depressiooni, ärevuse ja stressi riski. Samuti on need inimesed rohkem rahul oma elu ja suhetega. Lastega kõrvuti magamist seostati aga suurema stressiga.
Uuring hõlmas enam kui tuhande täiskasvanu kohta kogutud andmeid. Seni on tehtud vähe uuringuid, mis vaataksid, kas kellegi kõrval uinumine mõjutab kuidagi une kvaliteeti ja laiemalt inimeste tervist. Töö autorid olid isegi üllatunud, kuivõrd suurt rolli lõppkokkuvõttes mängib see, kas magada üksinda või koos romantilise partneriga.
Selle põhjuste väljaselgitamine võtab teadlaste sõnul veel aega. Näiteks võis pakkuda koos magamine ajalooliselt evolutsioonilist eelist, misläbi tunnevad inimesed end tänaselgi päeval kellegi läheduses magades turvalisemalt ja stressivabamalt. Teisalt võisid olla üksi magavad inimesed juba eos osaliselt ärevamad ja depressiivsemad partneri puudumise tõttu.
Seega, kui tahate paremat unekvaliteeti, tasub leida keegi enda kõrvale sängi.