Inimese riskihimu selgub magades
Inimesed võtavad iga päev erinevaid riske, näiteks tehes ohtlikke möödasõite või investeerimisotsuseid. Värske uuringu tulemused ütlevad, et justnimelt magades selgub, kui innukalt inimesed elus riskivad.
Igal inimesel on talle iseloomulik uneprofiil, mille saab kindlaks teha tema uneaegse ajutegevuse alusel. Berni Ülikooli töörühma teadustööst selgus, et magavat inimest uurides saab vihjeid tema riskitaluvuse kohta.
Mida vähem on sügava une ajal eesajukoores aeglaseid laineid, seda enam kaldub inimene riske võtma. Eesajukoor on aju osa, mis pakub loogilisi lahendusi, juhib kriitilist mõtlemist ja hoiab emotsioone kontrolli all.
Aeglased lained tekivad sügava une ajal ja viitavad heale unekvaliteedile. Nende jaotus ajus on väga isikupärane, kuid samas vanusega see ei muutu. See tähendab, et igal inimesel on oma isiklik uneprofiil.
Selleks, et kindlaks teha, kas profiil näitab midagi inimese riskilembuse kohta, uuris uurimisrühm 54 inimest, kes tavaliselt magavad seitse kuni kaheksa tundi. Küll aga selgus, et une kestus riskikalduvust ei mõjutanud.
Andmeid koguti osalejate kodudes. Uuringus osaleja peanahale paigaldati 64 elektroodi, mis võimaldasid inimestel rahulikult magada, aga samas koguda suurel hulgal andmeid.
Inimeste riskivalmidust hinnati arvutimängu abil, kus oli võimalik raha võita. Osalejad pidi mängus otsustama, kui kaugele nad autoga sõidavad, teades, et ühel hetkel ilmub ekraanile sein, millega auto kokku põrkab. Iga sõidetud meeter teenis osalejatele raha, kuid suurendas krahhiohtu.
Varasemad uuringud on näidanud, et riskantne käitumine võib kahjustada tihti tervist või muuta kehvemaks nende rahalist seisu. Teadlaste sõnul on seetõttu oluline mõista, mis muudab inimesed riskialtiks.
Toimetaja: Sandra Saar