Kriitilised küünlaarvustused reedavad koroona leviku

Ajal, mil koroonapandeemia ja sellest tulenenud vintsutused hakkavad nii mõnelgi juba unustusehõlma vajuma, on Ameerika teadlased avastanud omapärase võimaluse, kuidas Covid-19 levikut jälgida.

Nick Beauchamp Bostonis tegutsevast Kirdeülikoolist ja ta kolleegid sedastavad, et võrgupoe Amazon lehekülgedele jäetud negatiivsed kommentaarid lõhnaküünalde kohta annavad märku koroonaviiruse leviku tippudest.

Uuringu ajendiks said säutsukeskkonnas Twitter kulutulena levinud väited, et lõhnatooteid maha tegevad arvustused Amazonis võivad osutada lõhnatundetuse ehk anosmia levikule inimeste seas. Lõhnatundetus on aga just üks koroonale iseloomulikke sümptomeid.

Beauchamp ja ta kaaslased otsustasid, esialgu naljaga pooleks, asja uurida.

Nad lugesid läbi 9837 arvustust, mille Amazoni kasutajad olid kirjutanud lõhnaküünlatootja Yankee Candle nelja enim müüdud toote kohta alates 2018. aasta septembrist kuni 2021. aasta detsembrini.

Nad otsisid üles arvustused, milles väideti, et küünaldel polegi mingit lõhna, ja kõrvutasid arvustuste postitamise kuupäeva ning autorite elukohta Ameerika Ühendriikide koroonajuhtumite statistikaga.

Selguski huvitav tõik, et iga saja tuhande uue koroonajuhtumi kohta nädalas tõusis lõhnaküünalde lõhnatuse üle kurtvate arvustuste hulk 0,25 protsendipunkti võrra üles.

Teadlased tegid sinna juurde veel statistilist analüüsi, millest selgus, et tegu ei olnud juhuslike kokkusattumustega.

Negatiivsete küünlaarvustuste ja koroonajuhtumite vaheline seos jäi püsima ka siis, kui hakkas levima Covid-19 leebe omikroni tüvi, mis põhjustab anosmiat ehk lõhnatundetust harvemini kui eelnenud tüved.

Beauchamp ütles neil päevil Atlantas toimunud Tehisintellekti Edendamise Assotsiatsiooni konverentsil, et ka nüüd ja edaspidi, mil Covid-19 teste tehakse kogu maailmas üha vähem, võiks nakkuse levikust aimu saada muu hulgas just lõhnaküünalde arvustusi jälgides.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: