Üksildus paistab soodustavat töötuksjäämist

Tegu on nõiaringiga: vähem üksildust leevendaks Morrise sõnul töötust ja kõrge tööhõive üksildust.
Tegu on nõiaringiga: vähem üksildust leevendaks Morrise sõnul töötust ja kõrge tööhõive üksildust. Autor/allikas: Cristian Ungureanu/Flickr (CC0 1.0)

Inimene, kes tunneb end elus üksildasena, võib tulevikus suurema tõenäosusega töötuks jääda, osutab Ühendkuningriigi teadlaste uuring.

Varasemad uuringud näitavad, et töötuksjäämine võib inimese üksildaseks muuta. Nüüd huvitas Exteri ja Leedsi Ülikoolide teadlasi, kas seos võib kehtida tööealises elanikkonnas ka vastupidi.

Nad leidsid, et inimesed, kes enda sõnutsi tundsid sageli üksildust, kaotasid teistest märkimisväärselt sagedamini ajapikku töö. Ühtlasi kinnitas uus analüüs varasemat teadmist ka vastupidise kohta: töötud inimesed tundsid end ajapikku tõenäolisemalt üksi.

Uuringu juhtivautori Nia Morrise sõnul peab arvestama, et nii üksildus kui ka töötus võivad pikalt ja valusalt mõjutada nii inimese tervist kui ka majandust laiemalt. Seepärast on oluline ennetada mõlemaid kogemusi.

Tegu on nõiaringiga: vähem üksildust leevendaks Morrise sõnul töötust ja kõrge tööhõive üksildust. See võib omakorda olla positiivses seoses muude teguritega nagu tervis ja elukvaliteet. Seega tuleks uurija sõnul üksildusele erilist tähelepanu pöörata. Tööandjad ja valitsused peaksid aga täiendavalt toetama inimeste tervist ja heaolu.

Morrise sõnul tegi tema töörühm oma uuringut suuresti enne pandeemiat, kuid nad kahtlustavad, et nüüd võib olukord olla veel teravam. Paljud inimesed töötavad nüüd kodus ja võivad koroonaviirusega kaasas käiva ärevuse tõttu end teistest eraldatuna tunda.

Uurijad analüüsisid enam kui 15 000 inimese andmeid, mis pärinesid ühiskonna leibkondade mõistmise longituuduuringust. Täpsemalt uudistasid nad inimeste vastuseid aastaist 2017–2019 ning hiljem vahemikust 2018–2020. Nad arvestasid analüüsil ka iga vastaja vanust, sugu, etnilist päritolu, haridustaset, suhtestaatust, leibkonna koosseisu ning tema laste arvu nii leibkonnas kui ka nende arvu piirkonnas tervikuna.

Uuringu vanemautori professor Antonieta Medina-Lara sõnul on üksildus ühiskonnas ääretult oluline mure, millest rääkides mõeldakse sageli üksnes selle mõjust inimeste vaimsele tervisele ja heaolule. Uue töö tulemused osutavad tema sõnul, et üksildusel võivad olla laiemad tagajärjed, mis võivad mõjutada halvasti nii üksikisikuid kui ka majandust. 

Medina-Lara peab oluliseks teemat edasi uurida. Need uuringud võiks tema sõnul ära kuluda tööandjatele või poliitikakujundajatele, kes saaks suurema tööhõive abil ühiskonnas üksildust leevendada.

Uuring ilmus ajakirjas BMC Public Health.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: