Putukate kadumisele annab hoogu kliimamuutuse ja põllumajanduse koosmõju

Mõnes maailmanurgas on putukate arvukus järsult poole võrra vähenenud.
Mõnes maailmanurgas on putukate arvukus järsult poole võrra vähenenud. Autor/allikas: Eduardo Sánchez/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Mõnes maailmanurgas on putukate arvukus järsult poole võrra vähenenud. Väljasuremislaine ulatust võimendab kliimamuutuse ja intensiivse põllumajanduse koosmõju, osutab Ühendkuningriigi teadlaste uuring.

Kahe teguri koosmõjul on putukate arvukus üle maailma olulises languses, ütlevad University College Londoni teadlased. Nad osutavad, et inimkond peab teadvustama, millist ohtu ta putukatele kujutab, enne kui osa liike igaveseks kaob. Putukate arvukuse senisel tasemel säilimist aitaks kindlustada looduslike elupaikade teadlik säilitamine, vahendab BBC News.

Uuringu juhtivautori Charlie Outhwaite sõnul ei peitu putukapopulatsioonide kadumises üksnes keskkonnakahju, vaid ka oht inimeste tervise- ja toidujulgeolekule, eriti tolmeldajate arvukuse vähenemise tõttu. Outhwaite'i sõnul rõhutavad uuringu tulemused vajadust tegutseda kiiresti putukate elupaikade säilimise nimel: intensiivse põllumajanduse levikut tuleb pärssida ja kliimamuutusele hoogu andvat süsinikuheidet vähendada.

Putukate arvukuse üleilmne langus ehk niinimetatud putukate väljasuremislaine teeb paljud teadlased murelikuks. Samas jääb teaduslikest andmetest vastakas pilt, kus mõnda liiki putukaid jääb järsult vähemaks, aga teiste arvukus püsib.

Uues uuringus kogusid autorid kokku andmed ligi 20 000 putukaliigi leviala ja arvukuse kohta. Uuritud liikide seas oli nii mesilasi, sipelgaid, liblikaid, rohutirtse kui ka kiile umbes 6000 erinevast leiukohast.

Intensiivse põllumajandusega ja oluliselt soojeneva kliimaga piirkondades on putukate arvukus langenud 49 protsenti ja liigirikkus 27 protsenti, osutab uuring. Seda just võrreldes suhteliselt puutumata loodusega piirkondadega, mida pole kliimamuutuse rängemad tagajärjed seni räsinud.

Uurijate sõnul võib siiski loota, et kui jätta siin-seal teadlikult looduslik maa puutumata, võiks see tekitada putukatele pelgupaiga, kus nad leiaks kuuma ilma korral varju.

Uuringu kaasautori Tim Newboldi sõnul võib oluliste putukate arvukuse vähenemist pidurdada põllumajanduspiirkondade hoolikam majandamine, näiteks põllumaade läheduses asuvate elupaikade säilitamine. Uurijate välja pakutud võimalike lahenduste seas on ka intensiivse põllumajanduse võtete vältimine, võimalikult paljude põllukultuuride kasvatamine ja looduslike maastikuelementide, nagu hekkide ja metsatukkade, säilitamine põllumaa lähedal.

Uuringu kaasautori Peter McCanni sõnul peab inimkond teadvustama, kuivõrd olulised on putukad keskkonnale kui tervikule ning inimeste tervisele ja heaolule. Seda arvestades saaks inimkond putukatele tehtud kahju korvata enne, kui mõne liigi jaoks on liiga hilja.

Uuring ilmus ajakirjas Nature.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: