Hävinuks peetud lilleke ilmus pilvemetsatukas välja
Kust sa lilleke siia said, oleksid Ameerika teadlased võinud tsiteerida Eesti filmiklassikat, kui said rõõmuga tõdeda, et juba väljasurnuks peetud taimele Gasteranthus extinctusele on nimi pandud mõnevõrra enneaegselt.
Selle ereoranžide õitega taime gesneerialiste sugukonnast, millesse laiemalt tuntud potililledest kuulub säntpoolia, korjasid teadlased teadaolevalt esimest korda üles Ecuadori pilvemetsast aastal 1985.
Esialgu pisteti taim lihtsalt herbaariumisse. Alles 15 aastat hiljem, aastal 2000, kui Ecuadori pilvemets oli juba maha raiutud, andsid teadlased taimele ka teadusliku liigikirjelduse ja ladinakeelse nime.
Liiginimeks valisid nad sõna extinctus, mis tähendab välja surnud, sest olid kindlad, et koos pilvemetsaga on hävinud ka see õrn rohttaimeke.
Ajapikku on nime paikapidavuses sugenenud kahtlusi, sest mõnedki muud haruldased liigid, keda algul peeti koos metsaga hävinuks, osutusid siiski elus olevaks. Uute uhkete banaaniistanduste vahele oli Andide eelmäestikku jäänud alles väikesi metsatukki, endeemsete liikide refuugiume.
Ka Gasteranthus extinctuse otsinguks on ekspeditsioone korraldatud juba aastast 2009, kuid kaua tulutult.
Nigel Pitman ja Dawson White Ameerika Ühendriikidest Chicago Loodusmuuseumist võtsid asja möödunud aastal otsustavalt käsile. Nad püüdsid kõigepealt satelliidipiltide põhjal välja selgitada kõige lootustandvamad metsatukad ja sõitsid sinna siis kümneliikmelise meeskonnaga kohale.
Neil oli ka õnne. Juba esimesel ekspeditsioonipäeval sattusidki nad päris puutumatus seisus põlismetsa tukka, kus nende suureks rõõmuks kasvaski kohe ka otsitud lilleke, Gasteranthus extinctus.
Rõõm ainult kasvas, kui nad leidsid sama lille ka teistes tukakestes. Taimi leidus piisavalt sellekski, et teadlased said korjata mõne ka oma muuseumi kogudesse ja võtta DNA analüüsiks kaasa mõned lehed.
Avastusest kirjutavad nad nüüd ajakirjas PhytoKeys.
Kuid kui taime omapärasest nimest juba juttu on, siis olgu selgitatud ka nime esimene pool, perekonnanimi Gasteranthus. Seda võiks kreeka keelest tõlkida kõhtõieks. Taime õie alaküljel on nimelt suhteliselt suur paunake, mille sisse on külla oodatud tolmeldajad putukad.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar