Enam kui pooli maailma palme ähvardab väljasuremine

Enam kui tuhat ehk ligi pooled maailma palmiliikidest on väljasuremisohus, selgub uuest rahvusvahelisest uuringust.
Palmilised (Arecaceae) on igihaljaste puittaimede sugukond, mille liikmed pakuvad inimestele toitu, joogipoolist ja peavarju. Uuringu autorid hindasid tehisintellekti abil, millised ohud kimbutavad kogu palmiliste sugukonda kõrgetest puudest ronitaimedeni. Nii sai varasemast palju selgemaks, millised palmiliigid on ohus, vahendab BBC News.
Uuringu juhtivautori ja Londoni Kew' Kuningliku botaanikaaia teaduri Sidonie Belloti sõnul võib ohus olla enam kui tuhat palmiliiki. Ta kutsub inimkonda üles nende liigirikkust kaitsma ja säilitama. Samuti näeb Bellot vajadust nende kohta rohkem andmeid koguda. Selleks on tema sõnul vaja ka palmide kasvupiirkondades elavate inimeste panust.
Palmilisi kasutatakse kõikvõimalikel eesmärkidel. Nendest saadakse nii kookospähkleid, datleid ja palmiõli kui ka toorainet mööbli-, kummi-, õli- ja köietootmiseks.
Teadlased on mures, et populaarsete ilu- ja tööstuspalmide vähem tuntud metsikud sugulased surevad välja. Nende sõnul pole metsikud taimed kohalike silmis kuigi väärtuslikud. Samas on oht, et liigid kaovad enne, kui kõik nende pakutavad võimalused üldse ilmsiks saavad.
Ametlikud väljasuremisohu hindamismeetodid on kulukad ja aeganõudvad. Seepärast toetusid ka uue uuringu autorid masinõppele. Nad hindasid kokku veidi enam kui 1800 liigi käekäiku. Tulemused viitavad, et üle tuhande liigi ehk veidi üle 50 protsendi palmilistest on väljasuremisohus.
Täpsemalt ilmnes seegi, et liikidest, mida inimene juba millegi valmistamiseks kasutab, võib vähemalt 185 liiki 92 piirkonnas tõenäoliselt ohustatud olla. See osutab autorite sõnul veel enam vajadusele neid liike kaitsta.
Uuringu põhjal tõid autorid välja nimekirja piirkondi, kus tuleks esmajärjekorras kohalikke palmiliike kaitsma asuda. Nad määrasid sellisteks piirkondadeks Madagaskari, Uus-Guinea, Filipiinid, Havaii, Kalimantani, Jamaika, Vietnami, Vanuatu, Uus-Kaledoonia ja Sulawesi alad.
Uuring ilmus ajakirjas Nature Ecology and Evolution.
Toimetaja: Airika Harrik