Asteroid Elektral on kolm kaaslast

Foto: European Southern Observatory/Flickr (CC BY 2.0)

Nii nagu planeedil, võib ka asteroidil ehk väikeplaneedil olla looduslikke kaaslasi ehk kuid. Nüüd on teadlased avastanud, et ühel asteroidil on looduslikke kaaslasi tervelt kolm. Nii palju kaaslasi ei olnud ühelgi asteroidil seni teada.

Anthony Berdeu Tais Chiang Mais asuvast Tai Rahvuslikust Astronoomiainstituudist, Maud Langlois Prantsusmaalt Lyoni Ülikoolist ja Frédéric Vachier Prantsusmaalt Sorbonne'i Ülikoolist annavad ajakirjas Astronomy & Astrophysics teada, et nad on avastanud kolmanda kuu asteroid Elektral.

Asteroid Elektra on Marsi ja Jupiteri orbiidi vahel asteroidivöös tiirutav 260-kilomeetrine taevakeha, mille avastas 1873. aasta 17. veebruaril Ameerika astronoom Christian Peters.

Aastal 2003 avastasid teadlased ta juurest esimese kuu ja aastal 2014 teise.

Nüüd uurisid Berdeu, Langlois ja Vachier Tšiilis asuva Väga Suure Teleskoobiga kogutud vanemaid vaatlusandmeid. Nad töötlesid Elektrast ja selle lähiümbrusest tehtud pilte visuaalset müra kõrvaldavate algoritmidega.

Selgemaks saanud piltidelt oligi siis teadlaste enestegi üllatuseks näha, et Elektral on peale varem tuntud kahe olemas ka kolmas kaaslane.

Kuud on kõik päris pisikesed. Esmaavastatu läbimõõt on umbes kuus kilomeetrit, teisena avastatul kaks kilomeetrit ja nüüd kolmandana leitul ainult 1,6 kilomeetrit.

Esmaavastatu tiirleb seejuures asteroidist 1300 kilomeetri kaugusel, teisena avastatu asteroidile palju lähemal ja pikliku kujuga orbiidil, nüüd kolmandana leitu asteroidile veelgi lähemal, aga taas ringjamal orbiidil.

Kolmanda kuu heledus on Elektra enda heledusest umbes 15 tuhat korda nõrgem. Kuu ülesleidmine oli seega märkimisväärne teaduslik-tehniline saavutus.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: